Трет ден блокади на приватните автобуски превозници во Скопје

Трет ден блокади на приватните автобуски превозници во Скопје

Приватните автобуски превозници веќе трет ден по ред продолжуваат со протестите преку блокади на неколку од главните сообраќајни точки во главниот град. Според досегашните изјави од нивна страна, тие нема да ги отстранат автобусите се додека не се исполнат поставените барања за исплата на долгот што го побаруваат од Град Скопје. Градските власти, од друга…

Мицкоски: Ве повикувам да се вклучите и да придонесете со Вашите идеи во реализацијата на промените

Мицкоски: Ве повикувам да се вклучите и да придонесете со Вашите идеи во реализацијата на промените

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски повикува сите да се вклучат и да придонесат со нивните идеи во реализацијата на промените. „Кога пред една година ни ја дадовте вашата доверба, верувавте во нас. Таа ваша верба е нашата најголема движечка сила. Една година, соочувајќи се со предизвици, макотрпно се трудиме да ги оправдаме вашите очекувања, и…

Цените на Катастар зголемени до 30 проценти

Цените на Катастар зголемени до 30 проценти

Цените на услугите на Агенцијата за катастар на недвижности (АКН) во просек се зголемени за 25 до 30 проценти со стапувањето во сила на новите тарифници. Причина за поскапувањето е сублимирањето на услугите од петте тарифници во два, како и зголемените трошоци за електрична енергија и за одржување на катастарските ИКТ системи, информираше денеска на…

Гулабоски: Корекцијата на цената на водата треба да настани после потпишувањето на договорот за користење на субвенционирана електрична енергија

Гулабоски: Корекцијата на цената на водата треба да настани после потпишувањето на договорот за користење на субвенционирана електрична енергија

Денес во просториите на ЈКП„Водовод и канализација“Прилеп се одржа редовна брифинг средба со новинарите од нашиот град. На средбата директорот Игор Гулабоски сподели информации за актуелни теми и прашања за ЈКП „Водовод и канализација“ Прилеп.-Актуелната тема, цената на водата и очекувањата за нејзината корекција имаше посебен интерес. Корекцијата на цената на водата треба да настани…

Затвореник побегнал од болница каде требало да му се интервенира
|

Затвореник побегнал од болница каде требало да му се интервенира

Затвореник од затворот во Штип во 1:30 часот побегнал од одделот за ортопедија и трауматологија во Клиничка болница-Штип. Бегството на 48 годишниот осуденик го потврдува директорот на затворот во Штип. -Станува збор за 48 годишен пациент на кого требало да му се извади шраф од колкот, во 1.30 часот се јавил дека ќе излезе на…

Денес од 13ч ПОБЕДА-ШКУПИ

Денес од 13ч ПОБЕДА-ШКУПИ

Фудбалерите на Победа, се враќаат на првенствените обврски. По двонеделна пауза поради репрезентативната пауза предизвикана од УЕФА и Светското првенство и слободното коло по откажувањето на Ренова, се влегува во завршницата на есенската полусезона. Прилепска ПОБЕДА денес од 13 часот на Градскиот стадион „Гоце Делчев“ ќе бидат домаќини на шампионот Шкупи. Првиот меѓусебен меч на двата…

Засадени 37 садници во ООУ Гоце Делчев
|

Засадени 37 садници во ООУ Гоце Делчев

Учениците од ООУ Гоце Делчев Прилеп засадија 37 садници во кругот на училиштето Со љубов кон природата Природата дарува љубов, живот, убавина и задоволства за нашата душа и мил поглед за нашите очи. Сепак за да ја имаме убава природата треба да ја чуваме и негуваме, да ја штитиме и да не ја уништуваме. Таа…

ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ СВ. НИКОЛА 2022, ЌЕ ИМА!
|

ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ СВ. НИКОЛА 2022, ЌЕ ИМА!

Турнир во мал фудбал по повод патрониот празник на Прилеп СВ. Никола оваа година ќе има изјавија од Општина Прилеп, оваа година како покровител заедно со новоформираниот иницијативен одбор, денес ги започна подготовките за организација на традиционалниот турнир во мал фудбал “Св. Никола 2022”.Турнирот ќе се одржи по пауза од 3 години, а натпреварите ќе…

Синот на Талат Џафери положил правосуден испит пред да дипломира

Синот на Талат Џафери положил правосуден испит пред да дипломира

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната 75. седница одлучи дека не може да се отвори предмет за случајот со Барлет Џафери, бидејќи Министерството за правда не ја чува документацијата. ДКСК утврди дека Барлет Џафери се здобил со право да полага правосуден испит, иако не бил дипломиран на Универзитетот, меѓутоа дека немаат услови…

Демант на синдикалната организација ЈКП”Водовод и канализација” после обвинувањата од СДСМ Прилеп

Демант на синдикалната организација ЈКП”Водовод и канализација” после обвинувањата од СДСМ Прилеп

Демант на синдикалната организација ЈКП”Водовод и канализација” после обвинувањата од СДСМ Прилеп Штрајк нема! Во целост ви го прикажуваме нивниот демант Почитувани,