Четири лица се повредени во тешка сообраќајка

Четири лица се повредени во тешка сообраќајка

Денеска (05.12.2023) во 02:30 часот било пријавено дека во Скопје, на крстосница од бул.„Гоце Делчев“ и бул.„Крсте Мисирков“, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „цитроен“, управувано од Д.Ј.(36) од Скопје и патничко моторно возило „ауди“, управувано од С.Ш.(31) од с. Студеничани, двете со скопски регистарски ознаки. Во незгодата со телесни повреди се здобиле…

И турските медиуми почнаа да пишуваат за Палчо, еве како го нарекоа

И турските медиуми почнаа да пишуваат за Палчо, еве како го нарекоа

Додека се чека да биде испорачан од Турција во Македонија, Љупчо Палевски-Палчо, се најде на насловните страници и на турските медиуми. Го нарекуваат „фашистички политичар“, убиец на дете и на постар човек.Фашистички политичар баран за убиства на две лица, меѓу кои и 14-годишно девојче, фатен во Турција. Љупчо Палевски, лидер на екстремно десничарска партија во…

Уапсен Љупчо Палевски Палчо

Уапсен Љупчо Палевски Палчо

Првоосомничениот за убиствата на 14 годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, Љупчо Палевски Палчо е уапсен. Дел од медиумите објавија дека Палчо е уапсен во Турција откако по него беше распишана меѓународна потерница. Министерството за внатрешни работи закажа прес-конференција вечерва во 22:30 часот.

Неуспешно киднапирање на ученичка во училишниот двор

Неуспешно киднапирање на ученичка во училишниот двор

Машко лице поканило ученичка да влезе во автомобилот за да ја носи на кафе“: МВР демантира дека ова е обид за киднапирање Министерството за внатрешни работи вели дека не е точно дека во Карбинци имало обид за киднапирање, туку дека машко лице поканило ученичка во автомобилот за да ја носи на кафе!Демантот на МВР го…

Кочо Анѓушев на црната листа на САД

Кочо Анѓушев на црната листа на САД

Американскиот Стејт Департмент денеска го прогласи поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев за непожелна личност во САД поради, како што се вели во соопштението, негово учество во значителна корупција. Од Стејт Департментот велат дека како вицепремиер Анѓушев ја злоупотребил својата позиција за корист на своите приватни бизнис интереси, поткопувајќи ја довербата на македонската јавност во владините институции….

Имплантирана тотална протеза на колено во Општа болница Прилеп
|

Имплантирана тотална протеза на колено во Општа болница Прилеп

После долг период повторно имплантирана тотална протеза на колено во Општа болница Прилеп на Одделението за ортопедија и трауматологија. Др. Кире Јоноски објави на социјалните мрежи и изрази благодарност до целиот тим вклучен во припремата и имплантирањето на протезата.

Избори на 24ти Април!

Избори на 24ти Април!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека на лидерската средба е постигнат широк консензус за датумот за следните претседателски и парламентарни избори следната година на 24 април и 8 мај, како и за Изборниот законик согласно забелешките на ОБСЕ/ОДИХР. Во однос на уставните измени, Мицкоски кажа дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата е…

Кој е Љупчо Палевски? Поранешен претседател на градска организација на СДСМ

Кој е Љупчо Палевски? Поранешен претседател на градска организација на СДСМ

Љупчо Палевски- Палчо е поранешен градежен могул, поранешен претседател на градската организација на СДСМ во Скопје, сопственик на неделникот Старт, автор на подкастот Тешки Муабети на Инфомакс и основач на партијата Десна… Кој е всушност Љупчо Палевски- Палчо?Познатиот скопјанец Љупчо Палевски кој е осомничен за убиствата на 14 годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74…

Убиецот на Вања уапсен во Хрватска

Убиецот на Вања уапсен во Хрватска

Доцна вечерва соопштението на ЈОРМ и МВР за ја вознемири македонската јавност. Киднапирањето на Панче и Вања кои за жал беа пронајдени мртви. Во јавноста брзо се рашири информацијата за убијците односно се спомнуваше името на Љупчо Палевски кој моментално не бил достапен за МВР. Но порталите во соседните држави објавија дека убиецот е приведен…

Тажно вест: ВАЊА Е ПРОНАЈДЕНА ПОЧИНАТА

Тажно вест: ВАЊА Е ПРОНАЈДЕНА ПОЧИНАТА

По преземени опсежни мерки и активности од страна на полициски службеници од СВР Скопје, денеска (03.12.2023) во околината на Скопје е пронајдено безживотното тело на малолетната В.Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27.11.2023 Трагичен крај на потрагата по 14-годишната Вања. По повеќедневна голгота, девојчето кое од понеделникот се водеше како исчезнато, пронајдено е мртво.Во…