Затвореник побегнал од болница каде требало да му се интервенира
|

Затвореник побегнал од болница каде требало да му се интервенира

Затвореник од затворот во Штип во 1:30 часот побегнал од одделот за ортопедија и трауматологија во Клиничка болница-Штип. Бегството на 48 годишниот осуденик го потврдува директорот на затворот во Штип. -Станува збор за 48 годишен пациент на кого требало да му се извади шраф од колкот, во 1.30 часот се јавил дека ќе излезе на…

Рекордна инфлација од 16,8%
| |

Рекордна инфлација од 16,8%

Трошоците на живот на годишно ниво се зголемени за 16,8 отсто, а цените на мало за 14,2 отсто. Државниот завод за статистика објави ново рекордно зголемување на инфлацијата. За речиси 50 посто поскапо се продаваат маслото за јадење и лебот, млечните производи се поскапи за 30 посто, а зголемени се трошоците за набавка на овошје…

32 години ВМРО-ДПМНЕ ОК Прилеп

32 години ВМРО-ДПМНЕ ОК Прилеп

На денешен ден 19.08.1990 година бил формиран општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп. Општинскиот комитет во Прилеп, уште од неговото формирање па до ден денес, бил и ќе биде носител на позитивни промени, извор на практики и идеи што значат подобар живот за сите сограѓани подеднакво.

Прилеп одбележува 21 година од Карпалак

Прилеп одбележува 21 година од Карпалак

Денеска се одбележуваат 21 година од загинувњето на армиските припадници кај месноста Карпалак На 8 август во 2001 година, на патот Скопје – Тетово во близина на селото Групчин кај месноста Карпалак  од заседа беше нападнат конвој на Армијата на Република Македонија, при што беа убиени десет припадници на Армијата. Нане Наумоски (48), резервен капетан,…

Карта со најпознатите личности од светот, од Македонија се Мајка Тереза, Јустинијан, Тоше….
|

Карта со најпознатите личности од светот, од Македонија се Мајка Тереза, Јустинијан, Тоше….

Географот и истражувач Топи Тјуканов направил карта во која ги означил сите најважни личности и места каде што се родени според рангирање на Википедија. Во Македонија најпозната личност е Мајка Тереза потоа следи Јустинијан, па Тоше Проески, Горан Пандев, Кирил Лазаров, Али Ахмети, Киро Глигоров, Калиопи и други. Од соседните земји се издвојуваат Новак Ѓоковиќ…

Свежо цвеќе пред споменикот на Ченто

Свежо цвеќе пред споменикот на Ченто

Денес претставници на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп, Градоначалникот, Претседателот на совет, пратеници положија цвеќе пред споменикот на Методија Андонов Ченто во Прилеп.Ченто како прв претседател на Президиумот на АСНОМ, со својот живот и дело, го трасира патот по кој треба да чекорат идните генерации, водени од идејата за самостојна, независна и суверена Република Македонија.

Отворено писмо до Бујар Османи од Илија Димовски
|

Отворено писмо до Бујар Османи од Илија Димовски

Отворено писмо до Бујар Османи од Илија Димовски Bujar Osmaniги следам твоите настапи и одлучив да ти се обратам лично, не како на министер,туку како Илија на Бујар.Во минатото сме разговарале многу пати, знам дека нема да ме разбереш единствено само ако немаш желба да ме разбереш. Ве познавам лично и тебе и повеќето твои…

Заедно патуваа низ цел свет и за жал не стигнаа на последната дестинација
|

Заедно патуваа низ цел свет и за жал не стигнаа на последната дестинација

Бразилскиот инфлуенсер и неговиот златен ретривер патуваа заедно низ цел свет со неговата Буба и снимаа влогови. На патувањето од Бразил до Аљаска направиле сообраќајна несреќа во Орегон и загинале инфлуенсерот и неговиот миленик златен ретривер.

Дете тешко повредено, со електричен тротинет удрил во паркиран автомобил
|

Дете тешко повредено, со електричен тротинет удрил во паркиран автомобил

На 24.05.2022 во 14.27 часот во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Раде Иваноски“ во Прилеп, малолетник од Прилеп, управувајќи електричен тротинет, удрил во паркирано патничко возило „ауди“. -Во незгодата малолетникот се здобил со тешки телесни повреди констатираnи во Градска болница Прилеп, информира МВР. Увид извршила екипа од ОВР Прилеп.

МПЦ со поддршка на Вселенската Патријаршија го зацврстија православниот идентитет на Македонскиот народ со признавање на канонскиот статус на нашата црква

МПЦ со поддршка на Вселенската Патријаршија го зацврстија православниот идентитет на Македонскиот народ со признавање на канонскиот статус на нашата црква

Одлуката на Вселенската Патријаршија за признавање на Охридската Архиепископија за канонска е една од најсветлите одлуки важна за нашата Света Македонска Православна Црква и македонскиот идентитет, напиша на Фејсбук претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Оттука, дотолку повеќе е нејзиното значење, што одлуката доаѓа по повеќедецениското и повеќестрано негирање на македонскиот национален идентитет, меѓу кој е…