Да му помогнеме на Стефан
|

Да му помогнеме на Стефан

Стефан прилепчанче кое боледува од Церебрална парализа – хемипареза на десна страна. Треба да се лекува во соседна Србија во Ниш. Самата болница гарантира дека лекувањето 95% ќе биденуспешно, но потребни ср 17.000 евра за истото. Надеж за Стефан да се излекува е безценета. Апел до сите хумани луѓе, донирајте!

Да помогнеме Искра да добие нов респиратор да може да дише!

Да помогнеме Искра да добие нов респиратор да може да дише!

Малата Искра е 17 месеци и боледува од спинална мускулна атрофија па заради ретката болест Искра не може да дише без помош од респиратор, изминатиов период го користела респираторот од веќе починатиот Петар, но се расипал и во моментов Искра е во Систина каде користи тамошен респиратор. Апелираме до сите хумани луѓе да донираат за…

Засадени 2000 садници на иницијатива на ученичката Миа
|

Засадени 2000 садници на иницијатива на ученичката Миа

Учениците на ООУ Кочо Рацин Прилеп заедно со раководството на училиштето, а по иницијатива на ученичката Миа Шејкероска организираја акција за пошумување на пределот околу с.Селце каде беа засадени 2000 садници габер и багрем. Миа изјави дека е среќна што и се исполнила желбата за пошумување за да имаме поздрава животна средина. Како што изјави…

Еве кога започнува летното сметање на времето
|

Еве кога започнува летното сметање на времето

Летното сметање започнува рано изутрина на 31 март во недела. И тоа во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03 часот. Секоја година летното сметање се случува во последниот викенд во март, оваа година ретко како тоа се случува на последниот ден од месецот.

Со автомобилот удрив во лице на патот-Ѓорѓе Давид со прва изјава
|

Со автомобилот удрив во лице на патот-Ѓорѓе Давид со прва изјава

Со автомобилот удрив во лице на патот-Ѓорѓе Давид со прва изјава по сообраќајката кај Табановце Рок-музичарот Ѓорѓе Давид доживеа сообраќајна несреќа кај Табановце во која трагично загина 49- годишна жена од Куманово Ѓорѓе потврди дека учествувал во несреќата и ги откри деталите како се случила.-Така е, се случи несреќа синоќа на 3 километри од македонската…

Влатко Орданоски го фати Светиот крст во Прилеп

Влатко Орданоски го фати Светиот крст во Прилеп

Нека е честит денешниот голем празник, Водици или Богојавление, денот кога Св Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан. Крштевањето односно духовното раѓање претставува една од повеќето свети тајни на христијанството. Градоначалнокот Јовчески изјави: Ден кога традиционално се собираме за овај чин на светото фрлање на крстот и осветување на водите и ми…

Вечерва се отвара небото, замислете желба точно на полноќ

Вечерва се отвара небото, замислете желба точно на полноќ

На 18 јануари, ден пред празникот на Крштението на Господ Исус Христос во реката Јордан – Богојавление, Црквата се подготвува за големото торжество што ја очекува следниот ден. Затоа, поради важноста на јавувањето на Света Троица во водите Јордански, овој ден е наречен Навечерие на Богојавление (Водокрст, Водопост), и за него е определен еднодневен пост….

Еден од натпреварувачите починал пред емитувањето на вечерашната емисија: Потресна сцена на почетокот на квизот „Потера“
|

Еден од натпреварувачите починал пред емитувањето на вечерашната емисија: Потресна сцена на почетокот на квизот „Потера“

Еден од натпреварувачите починал пред емитувањето на вечерашната емисија: Потресна сцена на почетокот на квизот „Потера“ Во регионот вечерва беше емитуван квизот „Потера“, но за жал имаше многу тажен почеток. Имено, пред почетокот на самиот квиз, на екранот се појави in memoriam, кој беше посветен на еден од натпреварувачите, кој почина во периодот од снимањето…

ДЕНЕСКА Е ВАСИЛИЦА – Еве каква година нè очекува доколку врне снег или е облачно

ДЕНЕСКА Е ВАСИЛИЦА – Еве каква година нè очекува доколку врне снег или е облачно

Денеска е големиот празник Василица за кој има неколку обичаи. На Василица верниците кои се водат по овој календар кршат и пита со паричка и исто така се верува дека на оној кој ќе му се падне паричка ќе биде среќен во текот на целата година.Старата година се испраќа и со палење василичарски огнови, кои…

Уапсен е Аца Лукас на пат за Копаоник

Уапсен е Аца Лукас на пат за Копаоник

Како што дознаваат и ексклузивно објавуваат вчера вечер српските медиуми, во текот на вечерта бил приведен пејачот Аца Лукас. – Тргнал на Копаоник да пее, но бил спречен од сообраќајната полиција во близина на Брус, по што бил приведен на дополнително распит, објавија српските медиуми. Имено, Лукас бил запрен од сообраќајната полиција и приведен бидејќи…