Преспански јаболкобер 2023 (видео)
| |

Преспански јаболкобер 2023 (видео)

Деновиве се одружува Преспанскиот јаболкобер, музички настан кој има за цел да го одбележи почетокот на бербата на јаболките во преспанскиот регион. Ресенчани, а и многуте посетители од цела Македонија вечерва уживаа во музичката програма. Андријана Јаневска и Митан проект вечерва беа вистинско задоволство за љубителите на музиката. За утрешната вечер ќе се погрижат Нокаут.

Цел Прилеп на плоштад, прилепчани си ја сакаат Македонската песна!
| |

Цел Прилеп на плоштад, прилепчани си ја сакаат Македонската песна!

Вечерва блесна плоштадот во Прилеп, караванот Македонијо во срце те носиме, проект на Скендеровски пристигна и во Прилеп. Плоштадот преполн со народ, се пееше стара Македонска песна, се вееше Македонско знаме, прилепчани покажаа дека им недостасува ваква музика. Прилепчани покажаа дека ја сакаат Македонската песна, го сакаат традиципналното и се покажаа како големи патриоти.

Лепа Брена, Халид Бешлиќ, Харис Џиновиќ на Гроздобер 2023 Кавадарци
| |

Лепа Брена, Халид Бешлиќ, Харис Џиновиќ на Гроздобер 2023 Кавадарци

Традиционално како и секоја година и оваа ќе се одржи Тиквешки Гроздобер 2023 во Кавадарци. Тиквешијата како познат регион на грозјето и виното, ја одбележува бербата на грозјето со фестивалот Гроздобер. Од Општина Кавадарци изјавуваат дека оваа година имаат богата музичка програма која ќе трае 3 дена, односно викендот 7ми 8ми и 9ти Септември.

Христијан Мицкоски на Пиво Фест Прилеп (фото)
|

Христијан Мицкоски на Пиво Фест Прилеп (фото)

Втората фестивалска вечер на Пиво Фест, “Prilep Beer Weekend”, помина во најдобро светло, посетители од цела Македонија, Прилеп овие три денови е центар на забавата и ноќниот живот. При посетата на Прилеп на Пивофестот беа гости и претседателот на ВМРО -ДПМНЕ Христијан Мицкоски, како и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски. Претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ…

1ви Септември прв ден Пиво фест
|

1ви Септември прв ден Пиво фест

На 1ви Септември, Петок започнува овогодинешниот Пиво фестивал односно BEER WEEKEND PRILEP. Котлина.мк ќе ја објави официјалната музичка програма започнуваме со имината задолжени за петочната забава. TROPICO BAND, Tijana eM, Ламбе Алабаковски и Миле Кузмановски

Аца Лукас и Тропико бенд на ПИВО ФЕСТ 2023!
| |

Аца Лукас и Тропико бенд на ПИВО ФЕСТ 2023!

Оваа година Пиво Фест 2023 односно BEER WEEKEND PRILEP ќе се одржи од 1ви до 3ти Септември, како што дознаваме од организаторите познати се три музички имиња од балканската естрада кои ќе бидат задолжени за одлична забава. Аца Лукас по втор пат ќе ги забавува гостите на Пиво фест во Прилеп, Тропико бенд и мега…

Prilep Street Food Festival вечерва во Прилеп
|

Prilep Street Food Festival вечерва во Прилеп

Вечерва на паркот на могила се одржува фестивал на улична храна и музика. Различните вкусови на храна како бургери, гиро, вафли, палачинки и квалитетна музика ги намами прилепчани да бидат дел од одличниот Prilep Street Food Festival. Погледнете дел од фотографиите на фестивалот.

PRILEP OUTLET WEEKEND vol.2 на 25-26 Август
| | |

PRILEP OUTLET WEEKEND vol.2 на 25-26 Август

Подгответе се за неспоредливо шопинг искуство, бидејќи Прилепската историска чаршија претставува возбудлив Outlet викенд на 25-ти и 26-ти август! Оваа дводневна екстраваганција ветува низа ексклузивни попусти, понуди и изненадувања што љубителите на продавниците и љубителите на културата нема да сакаат да ги пропуштат. Без разлика дали сте локален жител или посетител, овој настан е вашата…

Гудачкиот квартет „Шуман“ на „Охридско лето“

Гудачкиот квартет „Шуман“ на „Охридско лето“

Музичката програма на годинешното 63 издание на фестивалот „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на гудачкиот квартет „Шуман“, со Ерик Шуман и Кен Шуман на виолина, Фaит Хертенштајн на виола и виолончелистот Марк Шуман. Тројцата браќа Марк, Ерик и Кен Шуман музицираат заедно од нивното најрано детство, а заедно со виолистот Фaит Хертенштајн го сочинуваат…

Одлична журка, Vikendica Party 2023

Одлична журка, Vikendica Party 2023

И оваа година по втор пат младите се журкаа на Vikendica Party 2023, забава која сигурно ќе прерасне во традиција и од година во година ќе биде побројна. Погледнете дел од фотографиите направени на забавата: