Патот Велес- Градско од утре затворен за сообраќај од 08:00 – 18:00 часот
|

Патот Велес- Градско од утре затворен за сообраќај од 08:00 – 18:00 часот

Делницата Велес – Градско утре, в петок, сабота и понеделник ќе биде затворена за сообраќај од 08:00 – 18:00 часот, известува АМСМ. Патот ќе биде затворен поради асфалтирање.

Oпштина Прилеп доделува стипендии за студенти на Економскиот Факултет во Прилеп
|

Oпштина Прилеп доделува стипендии за студенти на Економскиот Факултет во Прилеп

Општина Прилеп и Економски факултет од Прилеп склучија меморандум за соработка, а Советот на Општина Прилеп на последната седница донесе Програма и Правилник за доделување стипендии на студенти од Општина Прилеп. Целта е да се покаже опшествена одговорност кон младите со цел нивно академско усовршување во Општината каде што живеат, како и обезбедување на социјална…

СООПШТЕНИЕ по повод празникот на СВЕТИ ФАНУРИЈ

СООПШТЕНИЕ по повод празникот на СВЕТИ ФАНУРИЈ

СООПШТЕНИЕ по повод празникот на СВЕТИ ФАНУРИЈ РАСПОРЕД на богослужбите по повод празникот: Свети Кирил и Методиј Параклис и Света Петка Точила 08 септември (петок) – 🕔17:00 часот – Празнична вечерна 09 септември (сабота) – 🕖 07:00 часот – Празнична утрена со Света Литургија 09 септември (сабота) – 🕔17:00 часот – Вечерна богослужба* после завршување…

Исчезнат Иле Чавле од Прилеп, ВАЖНО!

Исчезнат Иле Чавле од Прилеп, ВАЖНО!

На социјалните мрежи со објава се огласи лице кое го бара својот чичко односно Иле Чавле, во неговата објава тој појаснува дека Иле е исчезнат на 28.08.2023 година, на празникот Св. Богородица кога и се упатил кон манастирот Трескавец. Во објавата Менде нашишал: ДРАГИ РОДНИНИ И ПРИЈАТЕЛИ ВЕ ИЗВЕСТУВАМ ДЕКА МОЈОТ ЧИЧКО ИЛЕ ЧАВЛЕ Е…

МОЛЕБЕН НА ПОЧЕТОКОТ ОД НОВАТА УЧИЛИШНА ГОДИНА ВО ЦРКВАТА СВ.ПЕТКА ТОЧИЛА
|

МОЛЕБЕН НА ПОЧЕТОКОТ ОД НОВАТА УЧИЛИШНА ГОДИНА ВО ЦРКВАТА СВ.ПЕТКА ТОЧИЛА

МОЛЕБЕН НА ПОЧЕТОКОТ ОД НОВАТА УЧИЛИШНА ГОДИНА. Почитувани родители и ученици, на 31.08.2023 година (четврток) во храмот „Св. Петка“ – Точила, ќе се служи молебен канон за благословување на новата училишна година со почеток во 08:30 часот.„Оставете ги децата да доаѓаат кај Мене… зашто на таквите е Царството Божјо“ (Марко, 10, 14).

Моштите на Св. Климент Охридски ќе бидат изложени во црквата Параклис

Моштите на Св. Климент Охридски ќе бидат изложени во црквата Параклис

Црквата Св. Кирил и Методиј (ПАРКЛИС) со известување дека на 8ми и 9ти Август ќе бидат изложени моштите на Св. Климент Охридски во храмот каде ќе можите да присуствувате на светата литургија и да се помолите на моштите. Нашиот Спасител Господ Исус Христос советува: Барајте го најнапред царството на Бога и Неговата правда, а сѐ…

Соопштение на ЈКП „Водовод и канализација“

Соопштение на ЈКП „Водовод и канализација“

Соопштение! Почитувани сограѓани, во интерес на навремено информирање за водоснабдувањето во Општина Прилеп, како ЈКП„Водовод и канализација“ Прилеп Ве известуваме дека започнуваме инвестиционен зафат на дел од водоводната линија со дијаметар Ф400 која ја снабдува високата зона на град Прилеп. Поради работните активности кои ќе се изведуваат на терен на 27.07.2023г. водоснабдувањето ќе биде во…

Од утре до 20 јули затворена делницата Демир Капија – Давидово

Од утре до 20 јули затворена делницата Демир Капија – Давидово

Од утре до 20 јули затворена за сообраќај делницата Демир Капија – Давидово Од утре до 20 јули ќе биде затворена за сообраќај делницата Демир Капија – Давидово, во периодот од 10:00 до 16:00 часот.Како што соопшти АМСМ, делницата ќе биде затворена за сообраќај поради асфалтирање.

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање за купување на велосипеди за 2023 година во Општина Прилеп

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање за купување на велосипеди за 2023 година во Општина Прилеп

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање /надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на Општина Прилеп за купување на велосипеди за 2023 година12.06.2023 Врз основа на член 50 од законот за локална самоупрва (“Службен весник на РМ” број 05/02) а согласно Програмата за уредување на градежно земјиште на подрачјето на општина Прилеп за 2023 година…

Соопштение на Автобускиот Градски Превоз

Соопштение на Автобускиот Градски Превоз

ИЗВЕСТУВАЊЕ !!! По барање на граѓаните и корисници на Автобускиот Градски Превоз , летниот режим на сообраќање на автобусите се продолжува за еден час односно последно тргнување од почетни постојки во 17,30 часот почнувајќи од 12.06.2023 ( понеделник ) до 30.06.2023 ( петок ) . Ви благодариме на разбирањето. Со почит Автобуски Градски Превоз