Распоред на екипите во групите за турнирот Св. Никола 2022
|

Распоред на екипите во групите за турнирот Св. Никола 2022

Турнирот по повод патрониот празник на Прилеп Св. Никола 2022 започнува во Сабота 10ти Декември во спортската сала на ООУ Добре Јованоски.

Денес од 13ч ПОБЕДА-ШКУПИ

Денес од 13ч ПОБЕДА-ШКУПИ

Фудбалерите на Победа, се враќаат на првенствените обврски. По двонеделна пауза поради репрезентативната пауза предизвикана од УЕФА и Светското првенство и слободното коло по откажувањето на Ренова, се влегува во завршницата на есенската полусезона. Прилепска ПОБЕДА денес од 13 часот на Градскиот стадион „Гоце Делчев“ ќе бидат домаќини на шампионот Шкупи. Првиот меѓусебен меч на двата…

ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ СВ. НИКОЛА 2022, ЌЕ ИМА!
|

ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ СВ. НИКОЛА 2022, ЌЕ ИМА!

Турнир во мал фудбал по повод патрониот празник на Прилеп СВ. Никола оваа година ќе има изјавија од Општина Прилеп, оваа година како покровител заедно со новоформираниот иницијативен одбор, денес ги започна подготовките за организација на традиционалниот турнир во мал фудбал “Св. Никола 2022”.Турнирот ќе се одржи по пауза од 3 години, а натпреварите ќе…

Знамето на Крушевската Република развиорено на Монт Бланк
| |

Знамето на Крушевската Република развиорено на Монт Бланк

Крушевчанецот Петар Петроски деновиве беше на планинарска тура на Алпите, тој се пофали на социјалните мрежи дека успешно ги искачиле трите врвови на Алпите. На 26.06 го искачил и Монт Бланк на 4810мнв каде го развиори знамето на Крушевската Република.

Прилепскиот клуб КГС Партизан на државен натпревар во спортска гимнастика
|

Прилепскиот клуб КГС Партизан на државен натпревар во спортска гимнастика

Изминатиот викенд,на 28 и 29 Мај, Битола беше домаќин на Првиот Државен натпревар во спортска гимнастика во А и Б програма во женска и во машка конкуренција. Прилепскиот клуб КГС Партизан – Соколи под водство на тренерите и дипл. Проф. По физичко и здравствено образование Мартина Јездиќ, Александра Стојаноска и Ивана Јанкоска, се претстави со…

Екстремните спортисти од Прилеп со освоени места на меѓународната трка Суторман
| |

Екстремните спортисти од Прилеп со освоени места на меѓународната трка Суторман

Екипата од SkyRyders од Прилеп изминатиот викенд беше на натпревар во Бар, Црна Гора на трката ,,Суторман’’. На оваа трка екстремните спортисти од Прилеп освоија едно второ и две четврти места. Алек Стојкоски се закити со второто место, а додека Александар Спиркоски и Бобан Митрески завршија на 4то место. Исто така екипата од SkyRyders би…

Прилепските грации се закитија со грст медали во дисциплината естетско ритмичка гимнастика, во Бугарија
|

Прилепските грации се закитија со грст медали во дисциплината естетско ритмичка гимнастика, во Бугарија

Клубот за естетско ритмичка гимнастика “АВАНТГАРД” ПРИЛЕП на интернационалниот турнир во Хасково Р.Бугарија повторно се закити со грст медали со малите грации во следните категории:-Aнастасија Нешкоска категорија 2010год. Прво место (уред обрач)Третоместо(без реквизит)Трето место (повеќебои)меѓународно класирањеМарија Тошеска категорија 2010год.:Прво место (без реквизит)Второ место (со обрач )Трето место (повеќебои)меѓународно класирање Јана Димоска категорија 2012год:Прво место (со…

Победа Прилеп денес слави влез во Прва лига (видео)

Победа Прилеп денес слави влез во Прва лига (видео)

Денес на натпреварот во Прилеп Победа играше со Кит го и победи со 2:0 со головите на Стомнароски и Димоски со што обезбеди влез во Првата Македонска лига.

Анчелоти испиша историја, а пред натпреварот со Сити им покажал видео на фудбалерите

Анчелоти испиша историја, а пред натпреварот со Сити им покажал видео на фудбалерите

Карло Анчелоти продолжува да пишува фудбалска историја, бидејќи откако изминатиов викенд стана првиот тренер во историјата кој освои титула во петте најсилни лиги во светот, вечерва стана првиот тренер во историјата со пет финалиња во Лигата на шампионите. – Големината на овој клуб го прави ова. Овој клуб никогаш не ви дава за право да…

Роналдо во тага, му почина детето!

Роналдо во тага, му почина детето!

Кристијано Роналдо на својот Инстаграм профил објави дека едното дете од близначињата кои ги очекуваа со бремената Георгина Родригез починало! Според зборовите на португалскиот фудбалер, момчето кое го носела неговата сопруга е родено мртво, додека во овие моменти тоа што раѓањето на девојчето поминало добро им дава сила да издржат. – Со најдлабока тага ја…