Мицкоски: Ве повикувам да се вклучите и да придонесете со Вашите идеи во реализацијата на промените

Мицкоски: Ве повикувам да се вклучите и да придонесете со Вашите идеи во реализацијата на промените

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски повикува сите да се вклучат и да придонесат со нивните идеи во реализацијата на промените. „Кога пред една година ни ја дадовте вашата доверба, верувавте во нас. Таа ваша верба е нашата најголема движечка сила. Една година, соочувајќи се со предизвици, макотрпно се трудиме да ги оправдаме вашите очекувања, и…

Цените на Катастар зголемени до 30 проценти

Цените на Катастар зголемени до 30 проценти

Цените на услугите на Агенцијата за катастар на недвижности (АКН) во просек се зголемени за 25 до 30 проценти со стапувањето во сила на новите тарифници. Причина за поскапувањето е сублимирањето на услугите од петте тарифници во два, како и зголемените трошоци за електрична енергија и за одржување на катастарските ИКТ системи, информираше денеска на…

Гулабоски: Корекцијата на цената на водата треба да настани после потпишувањето на договорот за користење на субвенционирана електрична енергија

Гулабоски: Корекцијата на цената на водата треба да настани после потпишувањето на договорот за користење на субвенционирана електрична енергија

Денес во просториите на ЈКП„Водовод и канализација“Прилеп се одржа редовна брифинг средба со новинарите од нашиот град. На средбата директорот Игор Гулабоски сподели информации за актуелни теми и прашања за ЈКП „Водовод и канализација“ Прилеп.-Актуелната тема, цената на водата и очекувањата за нејзината корекција имаше посебен интерес. Корекцијата на цената на водата треба да настани…

Затвореник побегнал од болница каде требало да му се интервенира
|

Затвореник побегнал од болница каде требало да му се интервенира

Затвореник од затворот во Штип во 1:30 часот побегнал од одделот за ортопедија и трауматологија во Клиничка болница-Штип. Бегството на 48 годишниот осуденик го потврдува директорот на затворот во Штип. -Станува збор за 48 годишен пациент на кого требало да му се извади шраф од колкот, во 1.30 часот се јавил дека ќе излезе на…

Синот на Талат Џафери положил правосуден испит пред да дипломира

Синот на Талат Џафери положил правосуден испит пред да дипломира

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната 75. седница одлучи дека не може да се отвори предмет за случајот со Барлет Џафери, бидејќи Министерството за правда не ја чува документацијата. ДКСК утврди дека Барлет Џафери се здобил со право да полага правосуден испит, иако не бил дипломиран на Универзитетот, меѓутоа дека немаат услови…

Демант на синдикалната организација ЈКП”Водовод и канализација” после обвинувањата од СДСМ Прилеп

Демант на синдикалната организација ЈКП”Водовод и канализација” после обвинувањата од СДСМ Прилеп

Демант на синдикалната организација ЈКП”Водовод и канализација” после обвинувањата од СДСМ Прилеп Штрајк нема! Во целост ви го прикажуваме нивниот демант Почитувани,

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп со барање за парламентарни избори најдоцна до пролет 2023та година

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп со барање за парламентарни избори најдоцна до пролет 2023та година

Денес се одржа седница на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ овде во Прилеп во хотелот Кристал Палас, на која се разговараше за тешката економска и политичка состојба. ВМРО-ДПМНЕ смета дека оваа влада ја донесе државата во девастирачка состојба каде најглавните проблеми на граѓаните се инфлацијата, растечката сиромаштија, скапата струја, ниските плати и лошиот стандард, истакна Владо…

Изјава на директорот Гулабоски за тоа кој е виновен што сеуште не е вратена старата цена на водата

Изјава на директорот Гулабоски за тоа кој е виновен што сеуште не е вратена старата цена на водата

Денес во просториите на ЈКП Водовод и канализација Прилеп, директорот Игор Гулабоски одржа прес конференција како одговор на критиките на СДСМ во Прилеп. Како што изјави Гулабоски пресовите на сдсм ги надминуваат сите граници со лаги кон граѓаните на Општина Прилеп. Уште еднаш докажуваат дека не можат да ја следат коректната работа на градоначалникот и…

Петар Ристески: Највисок буџет-рекордно задолжување, наместо реализација на проекти-арамилак

Петар Ристески: Највисок буџет-рекордно задолжување, наместо реализација на проекти-арамилак

На денешната собраниска седница со расправа за предлог буџетот за 2023 година зема збор и пратеникот од Прилеп Петар Ристески од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, кој ги обелодени фактите околу идниот буџет и задолжувањата. Во две реплики разобличени лагите на сдс за новиот буџет. Ниту ќе направат автопат, болници, градинки, училишта ниту направија во 5 години…

ВМРО-ДПМНЕ со поголем рејтинг од седум партии во владата заедно

ВМРО-ДПМНЕ со поголем рејтинг од седум партии во владата заедно

Двојна предност на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ во однос на СДСМ, водечката партија од владината коалиција, покажува истражувањето на мкд мк кое на 1.200 испитаници го спроведе агенцијата Маркет вижн. На прашањето „Доколку утре се одржат избори дали ќе излезете да гласате“, 56,6% од испитаниците одговориле „да“. Од определените граѓани 18,6 отсто изјавиле дека ќе гласаат за…