Бесплатен оброк за сите првачиња во општина Прилеп
|

Бесплатен оброк за сите првачиња во општина Прилеп

Бесплатен оброк за сите првачиња, по прв пат во општина Прилеп! Општина Прилеп за оваа 2023/2024 учебна година обезбеди бесплатен оброк за секое прваче. Сите 664 првачиња од основните училишта од општина Прилеп оваа учебна година ќе добиваат бесплатен оброк составен од здрава храна. Од локалната самоуправа изјавија: Целта е финансиски да им олесниме на…

Диета со варени јајца, резултати за две недели

Диета со варени јајца, резултати за две недели

Сигурно е дека не постои човек кој барем еднаш во животот не се обидел да ја регулира исхраната и да пробал диета. Некои луѓе се упорни, па успеваат брзо да ослабат, додека некои се мачат и полека слабеат.Во продолжение ви претставуваме диета со варени јајца која им помогнала на многу луѓе, а не бара многу…

Мерете го вашиот крвен притисок, контролирајте го, живејте подолго
|

Мерете го вашиот крвен притисок, контролирајте го, живејте подолго

По повод Светскиот ден на хипертензија се одржа едукативна трибина во организација на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп, Централната комисија за здравство во соработка со градоначалникот на Прилеп, Борче Јовчески, во Градската библиотека ,,Борка Талески” – Прилеп под мотото „Мерете го вашиот крвен притисок, контролирајте го, живејте подолго”. На оваа трибина свое професионално и стручно излагање имаа…

Трибина по повод Светскиот ден на хипертензијата

Трибина по повод Светскиот ден на хипертензијата

По повод Светскиот ден на хипертензија, Комисијата за здравство на ОК Прилеп во соработка со Централна комисија за здравство на ВМРО ДПМНЕ организира трибина на ден 17-ти Мај, среда во 19 часот во просториите на Градската библиотека “Борка Талески” Прилеп. Од ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп и комисијата за здравство ги покануваат сите заинтересирани да присуствуваат…

Комисијата за еднакви можности од општина Прилеп oрганизираше настан од едукативен карактер

Комисијата за еднакви можности од општина Прилеп oрганизираше настан од едукативен карактер

Комисијата за еднакви можности од општина Прилеп во соработка со стручни лица- гинеколози остварија активност низ сите ОУ од нашиот град на тема: “Прерано стапување во сексуални односи ” со цел да се едуцираат учениците од 9то одделение и да се зголеми свеста за последиците од прерано стапување во сексуални односи. Голема благодарност до Д-р…

Лек за срце, лесен рецепт, а многу помага

Лек за срце, лесен рецепт, а многу помага

Овој познат рецепт кој го направила калуѓерката Хилдегард фон Бинген, која живеела пред 800 години и починала на 81-годишна возраст. Овој лек за срцето се покажал како многу делотворен кај сите срцеви болести и заболувања. Се користи кога ќе почувствувате срцеви тегоби како бодежи, прескокнување на срцето, треперење. Потребно ви е: 10 свежи китки магдонос…

Совети за здрав живот

Совети за здрав живот

Здравјето е наше најголемо богатство и поради тоа е потребно секој ден да се грижиме за него. Со неколку едноставни постапки секој од нас може да се погрижи за здрав и долг живот. Во оваа статија прочитајте совети за исхрана, физичка активност, соочување со стресот и додатоци во исхрана кои можете едноставно и ефикасно да…