Засадени 37 садници во ООУ Гоце Делчев
|

Засадени 37 садници во ООУ Гоце Делчев

Учениците од ООУ Гоце Делчев Прилеп засадија 37 садници во кругот на училиштето Со љубов кон природата Природата дарува љубов, живот, убавина и задоволства за нашата душа и мил поглед за нашите очи. Сепак за да ја имаме убава природата треба да ја чуваме и негуваме, да ја штитиме и да не ја уништуваме. Таа…

ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ СВ. НИКОЛА 2022, ЌЕ ИМА!
|

ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ СВ. НИКОЛА 2022, ЌЕ ИМА!

Турнир во мал фудбал по повод патрониот празник на Прилеп СВ. Никола оваа година ќе има изјавија од Општина Прилеп, оваа година како покровител заедно со новоформираниот иницијативен одбор, денес ги започна подготовките за организација на традиционалниот турнир во мал фудбал “Св. Никола 2022”.Турнирот ќе се одржи по пауза од 3 години, а натпреварите ќе…

Два града во конкуренција за одржување на Евровизија 2023
|

Два града во конкуренција за одржување на Евровизија 2023

Велика Британија објави дека Евровизија 2023 година ќе се одржи во Ливерпул или Глазгов, откако Британија беше избрана за земја домаќин поради војната во Украина благодарение на второто место на британскиот претставник. Седум британски градови првично се натпреваруваа за влез во потесниот круг, а победникот ќе биде објавен во рок од неколку недели, објави Би-Би-Си,…

Рекордна инфлација од 16,8%
| |

Рекордна инфлација од 16,8%

Трошоците на живот на годишно ниво се зголемени за 16,8 отсто, а цените на мало за 14,2 отсто. Државниот завод за статистика објави ново рекордно зголемување на инфлацијата. За речиси 50 посто поскапо се продаваат маслото за јадење и лебот, млечните производи се поскапи за 30 посто, а зголемени се трошоците за набавка на овошје…

Млеко 2022 во Прилеп

Млеко 2022 во Прилеп

Градоначалник Борче Јовчески заедно со претседателот на Совет на Општина Прилеп – Дејан Проданоски, ја посетија манифестацијата наречена Млеко 2022: Како да го биеме млекото? Преку примерот на автентично биено сирење кое што ја отсликува нашата богата македонска традиција, се надеваме дека денес на овој фестивал ќе се отворат важни дебати од кои би произлегле…

Последни подготовки за Пиво фест 2022
|

Последни подготовки за Пиво фест 2022

Градоначалникот на Прилеп, Борче Јовечески и органзизаторот на овогодишното издани на продукцијата Арт 10 Пиво Фест 2022, денеска, пред новинарите изјавија дека се’ е максимално подговено за 18 -то издание на најголемиот фестивална пивото и скарата во Македонија и на Балканот, Пивофест 2022 . „Мора да признаеме дека овој „Пиво фест„ со сите овие политички…

Објавени термините на настапувачите на овогодинешниот Пиво Фест
| |

Објавени термините на настапувачите на овогодинешниот Пиво Фест

Оваа година од 14-17 јули Прилеп повторно ќе биде центар на забавата проследена со ладно пиво и вкусна скара.Фестивалската програма ја сочинуваат бројни македонски и балкански ѕвезди, а еве и во кои термини тие ќе настапат:

До детаљ ги раскажа поминатите 20 часа на отворено море близу Халкидики

До детаљ ги раскажа поминатите 20 часа на отворено море близу Халкидики

Тоа што го доживеа на Халкидики потсетува на филм. 30-годишниот Иван пливал цели 20 часа и се држел за топка која случајно ја нашол во морето. 24 часа по спасувањето, тој опишува моменти кои ќе ги памети цел живот… Она што го доживеа на Халкидики додека не заврши неговото драматично спасување од морето ќе го…

Знамето на Крушевската Република развиорено на Монт Бланк
| |

Знамето на Крушевската Република развиорено на Монт Бланк

Крушевчанецот Петар Петроски деновиве беше на планинарска тура на Алпите, тој се пофали на социјалните мрежи дека успешно ги искачиле трите врвови на Алпите. На 26.06 го искачил и Монт Бланк на 4810мнв каде го развиори знамето на Крушевската Република.

Нова модерна библиотека во ООУ Климент Охридски

Нова модерна библиотека во ООУ Климент Охридски

После 60 години ООУ “Климент Охридски” Прилеп доби модерна урбана библиотека.Учениците од училиштето од септември ќе имаат можност да дојдат ја користат новата библиотека. На социјалните мрежи директорот Ахил Јаков се пофали со новата библиотека: