Рекордна инфлација од 16,8%
| |

Рекордна инфлација од 16,8%

Трошоците на живот на годишно ниво се зголемени за 16,8 отсто, а цените на мало за 14,2 отсто. Државниот завод за статистика објави ново рекордно зголемување на инфлацијата. За речиси 50 посто поскапо се продаваат маслото за јадење и лебот, млечните производи се поскапи за 30 посто, а зголемени се трошоците за набавка на овошје…

Горивата и лебот од утре поскапуваат, не очекува ценовен шок во Јуни

Горивата и лебот од утре поскапуваат, не очекува ценовен шок во Јуни

Владата досега не понуди нови мерки, ниту пак се изјасни за продолжување на актуелните мерки. Според најавениот дневен ред и на денешната владина седница, нема точка поврзана со мерките. Што сѐ ќе поскапи од утре? Колку ќе чинат прехранбените производите за кои од утре трговците слободно ќе наплаќаат маржа и дополнителни 5 отсто ДДВ? Се…

Владата не превзеде ништо, маслото за готвење поскапи за 50 денари, кризата продолжува

Владата не превзеде ништо, маслото за готвење поскапи за 50 денари, кризата продолжува

Владата не превзеде ништо, маслото за готвење поскапи за 50 денари, народот се соочува со криза, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ. -Маслото за готвење од ист производител за период од неколку недели од 85 денари се покачи на 134 денари продажна цена во маркетите.Покачувањето на цените на маслото за готвење…

Во време на “режимот,, на ВМРО-ДПМНЕ цените беа многу пониски (фото)
|

Во време на “режимот,, на ВМРО-ДПМНЕ цените беа многу пониски (фото)

Цените на некои продукти двојно се поскапени за само неколку години, пример во 2016 година масло за готвење се продавало со цена од 58 денари а денес со цена од 105 денари. Погледнете ги фотографиите и одлучете сами дали до 2016 година сме имале режим или живот…

Земјоделците на протест ги испорачаа барањата до владата (ВИДЕО)

Земјоделците на протест ги испорачаа барањата до владата (ВИДЕО)

Денес земјоделците излегоа на мирен протест во Прилеп, со блокирање на патниот правец Прилеп-Градско од 11ч. до 13ч. На овој протест јасно и гласно ги кажаа своите барања и повторно ја повикаа владата да им помогне за да ја надминат лошата состојба во која се наоѓаат, соочени со поскапена нафта, репроматеријали кои негативно влијаат и…

Сабота голем протест на земјоделците во Прилеп
|

Сабота голем протест на земјоделците во Прилеп

Сабота 26.03.22 на патот Прилеп-Градско земјоделците ќе протеатираат со блокада на патниот правец. Во соопштението на здрженијата на земјоделци се вели дека на состанокот кој го одржале во Прилеп решиле да протестираат поради не прифајќањето на нивните барања до владата, односно немањето слух на МЗШВ и владата за да им помогни на земјоделците во оваа…

Владата на СДСМ е неподготвена во однос на кризата, додавајќи дека државата нема доволно количини на стокови резерви – Изјави Мицкоски

Владата на СДСМ е неподготвена во однос на кризата, додавајќи дека државата нема доволно количини на стокови резерви – Изјави Мицкоски

Зошто тогаш ако имаше доволно стокови резерви не се интервенираше на пазарот за нафта и нафтени деривати, тогаш ќе немавме проблем со цените, ќе немаше цените да одат до плафон, ќе немавме ние никаков проблем, ако се подготвувале, смета Мицкоски. Мицкоски ги охрабри и медиумите да проверат дали има доволно количини на мазут, но и…