80 до 100 илјади граѓани дадоа поддршка на протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ (фото)

80 до 100 илјади граѓани дадоа поддршка на протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ (фото)

Реки народ на вчерашниот протест на ВМРО-ДПМНЕ се слеаа пред Владата на Република Македонија. Имено, ВМРО-ДПМНЕ вчера под мотото „Премногу е!“ го организираше најголемиот и најмасовен протест што досега го одржала една партија во Македонија. Според медиумите во земјата, а и од регионот на овој величествен протест како што го нарече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан…

ВМРО-ДПМНЕ: Премногу е, цените на горивата се и до 113.5 денари, народот плаќа за власта да краде

ВМРО-ДПМНЕ: Премногу е, цените на горивата се и до 113.5 денари, народот плаќа за власта да краде

Премногу е, цените на горивата се и до 113.5 денари, народот плаќа за власта да краде. Цените на горивата се на историски максимум, и тоа не е заради цената на светските берзи, туку заради високата акциза од која власта не сака да се откаже, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Од денеска дизелот се продава по цена од…

Горивата и лебот од утре поскапуваат, не очекува ценовен шок во Јуни

Горивата и лебот од утре поскапуваат, не очекува ценовен шок во Јуни

Владата досега не понуди нови мерки, ниту пак се изјасни за продолжување на актуелните мерки. Според најавениот дневен ред и на денешната владина седница, нема точка поврзана со мерките. Што сѐ ќе поскапи од утре? Колку ќе чинат прехранбените производите за кои од утре трговците слободно ќе наплаќаат маржа и дополнителни 5 отсто ДДВ? Се…

Владата не превзеде ништо, маслото за готвење поскапи за 50 денари, кризата продолжува

Владата не превзеде ништо, маслото за готвење поскапи за 50 денари, кризата продолжува

Владата не превзеде ништо, маслото за готвење поскапи за 50 денари, народот се соочува со криза, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ. -Маслото за готвење од ист производител за период од неколку недели од 85 денари се покачи на 134 денари продажна цена во маркетите.Покачувањето на цените на маслото за готвење…

Ристески: Ги ограбивте РЕК, ЕЛЕМ, МЕПСО! Во криза се штеди, а не се аздисува со народни пари!

Ристески: Ги ограбивте РЕК, ЕЛЕМ, МЕПСО! Во криза се штеди, а не се аздисува со народни пари!

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Петар Ристески, денес имаше обраќање на сообраниската говорница каде потенцира дека владата ги ограбилка РЕК, ЕЛЕМ, МЕПСО, и трошат народни пари за ручеци во монденски места. Си делат баснословни суми на хонорари и плати од 130.000денари! Во криза се штеди,а не се аздисува со народни пари! За една година, два…

Внимавајте каде паркирате, се крадат катализатори од автомобилите
|

Внимавајте каде паркирате, се крадат катализатори од автомобилите

Во изминатите денови има доста пријави во МВР за украдени катализатори на паркинзите ширум Македонија, на пример на паркингот во Аеродром, Скопје наспроти АСНОМ во една вечер украдиле повеќе од десеттина катализатори од автомобилите кои биле паркирани. Од МВР се сомневаат дека постои организирана група која во доцните вечерни часови ги одсекува катализаторите од автомобилите…

Земјоделците на протест ги испорачаа барањата до владата (ВИДЕО)

Земјоделците на протест ги испорачаа барањата до владата (ВИДЕО)

Денес земјоделците излегоа на мирен протест во Прилеп, со блокирање на патниот правец Прилеп-Градско од 11ч. до 13ч. На овој протест јасно и гласно ги кажаа своите барања и повторно ја повикаа владата да им помогне за да ја надминат лошата состојба во која се наоѓаат, соочени со поскапена нафта, репроматеријали кои негативно влијаат и…

Можеби живот за сите НЕ, ама храна ќе имало….

Можеби живот за сите НЕ, ама храна ќе имало….

Министерот Николовски тврди дека храна ќе има за сите, нема да дозволи да гладува народот и ако во 2016та година паролата на СДСМ за парламентарните избори им беше ЖИВОТ ЗА СИТЕ, дојде момент кога дебатираме дали воопшто храна ќе има за сите. Економската криза која ја зафати и Македонија ја почуствуваа сите со тоа што…

Сабота голем протест на земјоделците во Прилеп
|

Сабота голем протест на земјоделците во Прилеп

Сабота 26.03.22 на патот Прилеп-Градско земјоделците ќе протеатираат со блокада на патниот правец. Во соопштението на здрженијата на земјоделци се вели дека на состанокот кој го одржале во Прилеп решиле да протестираат поради не прифајќањето на нивните барања до владата, односно немањето слух на МЗШВ и владата за да им помогни на земјоделците во оваа…