Позајмил автомобил, па не сакал да го врати и се заканувал

Позајмил автомобил, па не сакал да го врати и се заканувал

СВР Куманово поднесе кривична пријава против И.С. од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување”. Пријавениот, врз основа на довербата од О.Ј. од Куманово, од неа земал за употреба патничко возило „опел корса“, а откако таа побарала да ѝ го врати возилото, пријавениот одбил и почнал да ѝ се заканува.

ДОБИВТЕ ПОРАКА ОД ПОШТА? НЕ ГО ОТВАРАЈТЕ ЛИНКОТ – хакерски напад, еве за што се работи

ДОБИВТЕ ПОРАКА ОД ПОШТА? НЕ ГО ОТВАРАЈТЕ ЛИНКОТ – хакерски напад, еве за што се работи

Македонските граѓани со денови се мета на измама која им се праќа преку СМС порака на нивните броеви на мобилните телефони. Имено од странски броеви поточно од број најверојатно од Малезија со префикс (+60) на граѓаните секојдневно им пристигнуваат пораки во кои се вели дека имаат пристигнато пратка во пошта, но поради неполни подароци истата…

МВР: Исчезнатото девојче не е пронајдено, истрагата продолжува интензивно и во текот на ноќта

МВР: Исчезнатото девојче не е пронајдено, истрагата продолжува интензивно и во текот на ноќта

Речиси цел ден, полицијата, членови на семејството и граѓани кои доброволно се јавија, трагаат по исчезнатото 14-годишно девојче од Скопје. Утрово тргнало за на училиште, но и се губи секаква трага. За жал, Вања не е пронајдена. Од МВР велат дека истрагата ќе продолжи и во текот на ноќта. -Се преземаат интензивни мерки и активности…

Мицкоски: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми пензиите линеарно од 5.000 денари за сите пензионери во Македонија

Мицкоски: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми пензиите линеарно од 5.000 денари за сите пензионери во Македонија

Претседателот Мицкоски во текот на своето обраќање најави дека следната влада на ВМРО-ДПМНЕ во рок од една година ќе ги зголеми линеарно пензиите од 5.000 денари за сите пензионери во Македонија. -Сакам да ги споменам пензионерите кој што ги гледаме со месеци буквално измрзнати, гладни чекорат по плоштадите и улиците барајќи правична распределба на средствата…

ХАОС на патиштата, еве каде има забрана за движење

ХАОС на патиштата, еве каде има забрана за движење

ЗАБРАНА ЗА ДВИЖЕЊЕ:Од 13:00 на Пат. правец Кичево-Стража има забрана за движење на ТТМВ.Од 17:00 часот на патниот правец Кратово-Пробиштип, поради обилни врнежи на снег воведена е забрана за движење на ТТМВ.Од 17:00 часот на патниот правец Превој-Буково, и обратно, поради обилни врнежи на снег воведена е забрана за движење на ТТМВОд 17:20 патниот правец…

Сите патишта и улици во општина Прилеп се проодни за сообрајќај!

Сите патишта и улици во општина Прилеп се проодни за сообрајќај!

Сите патишта и улици во општина Прилеп се проодни за сообрајќај! – изјави доцна попладнево Градоначалникот Борче Јовчески Нашата Локална самоуправа, заедно со надлежните служби и фирми, подготвени ги дочекавме врнежите на првиот снег. Службите се активирани, веќе се на терен и брзо и ефикасно патиштата се успешно исчистени осигурувајќи непречен и безбеден сообрајќај во…

КАМИОН ЦИСТЕРНА СЕ ЛИЗНА НАДВОР ОД ПАТОТ

КАМИОН ЦИСТЕРНА СЕ ЛИЗНА НАДВОР ОД ПАТОТ

КАМИОН ЦИСТЕРНА СЕ ЛИЗНА НАДВОР ОД ПАТОТ. За настанатата ситуација, пријавениот итен случај на терен, од Секторот за операции и координација во ЦУК се известени ЈП за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта, коишто информирале дека веднаш имаат имаат испратено камиони за расчистување на наведениот патен правец. Истовремено, од ЦУК им е даден…

Градоначалникот изврши увид на асфалтирањето на улиците во Прилеп

Градоначалникот изврши увид на асфалтирањето на улиците во Прилеп

Градоначалникот Јовчески изврши увид на асфалтирањето на нрколку улици и притоа изјави: Проектот за асфалтирање на улици и подобрување на патната инфраструктура во нашиот град е во полн ек и успешно се одвива! Во текот на последните месеци, нашата Општина, интензивно работеше на проектот за рехабилитација на улици на кои што не беше интервенирано во…

Мицкоски на Канал 5 вечерва од 18:30 часот

Мицкоски на Канал 5 вечерва од 18:30 часот

Врчерва во “Само интервју,, на Канал 5 телевизија кај искусниот Гоце Михајлоски ќе гостува Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, како што објави и тој следете од 18:30 часот. Ќе се дискутира за актуелните теми, изборите кои следат и идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Ковачевски: Во декември ќе се договараат изборите

Ковачевски: Во декември ќе се договараат изборите

Декември нуди можност да се организира средба во Собранието со парламентарните партии, на која ќе ги дефинираме сите детали за одржувањето на изборите, одговори премиерот Димитар Ковачевски при посетата на компанијата „Вабтек МЗТ“ АД Скопје на прашањето дали се водат разговори со политичките партии во однос на одржувањето на изборите во 2024 година. „Се водат…