Николоски: Бугарија не ги почитува јазичните и културните права на Македонците

Николоски: Бугарија не ги почитува јазичните и културните права на Македонците

Бугарија не ги почитува јазичните и културните права на Македонците, мора да ги спроведе пресудите на Европскиот суд за човекови права во корист на Македонците, истакна во своето обраќање во Советот на Европа потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Александар Николоски.Во продолжение интегрален текст и видео од говорот на Николоски:Мислам дека ова е многу важна дебата…

Македонската фаланга спремна за вечерва

Македонската фаланга спремна за вечерва

Како во најдобрите денови македонската ракометна репрезентација ќе има поддршка од голем број фанови на денешниот дуел против Холандија. Имено, се најавуваат скоро 2.000 луѓе во сегментот каде што се наоѓаат македонските фанови, на првото ниво во „Таурон Арена“. Голем број наши навивачи од овој дел на Европа го користат викендот и ќе ја бодрат…

Ковачевски и Османи цел ден молчат за асимилаторскиот говор на Џамбаски

Ковачевски и Османи цел ден молчат за асимилаторскиот говор на Џамбаски

Ковачевски и Османи цел ден молчат за асимилаторскиот говор на Џамбаски, за да им поминуваат криминалите согласни се со сите кои имаат аспирации кон Македонија, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.-Ангел Џамбаски сред Скопје ја негираше македонската држава и народ, а од МНР и Владата молчат. За осуда и протесна нота за ваков…

На Василица во Прилеп – 2023
|

На Василица во Прилеп – 2023

Со бурек, греано вино и топол чај, се одржа манифестацијата „На Василица во Прилеп-2023“ во организација на Општина Прилеп, по повод православниот христијански празник Св.Василиј (Василица), во кој се верува дека оној кој што ќе го најде паричето во бурекот, ќе биде среќен во текот на целата година. На плоштадот пред Градскиот саат во Прилеп,…

ОЈО денес ќе информира за случајот за Жан Митрев

ОЈО денес ќе информира за случајот за Жан Митрев

Основното јавно обвинителство денеска на средба со новинарите ќе информира за текот на постапувањето по предметот за сопственикот на клиниката „Жан Митрев“, доктор Жан Митрев, во врска со сомневањата за измама на пациенти, што беше отворен по документарецот што го објави ИРЛ, според кој, во клиниката бил злоупотребен метод за лекување хемофилтрација во текот на…

Николоски: Позади нас е исклучително тешка година
|

Николоски: Позади нас е исклучително тешка година

Позади нас е исклучително тешка година. Година во која КОРУПЦИЈАТА ЦВЕТАШЕ, а ЕКОНОМИЈАТА ТОНЕШЕ, истакнува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој објави видео кое го најави со пораката:„Погледнете ги најважните моменти од мојата битка во изминатата 2022 година. Доаѓаат ПРОМЕНИТЕ, доаѓа НАДЕЖТА, доаѓа СВЕТЛИНАТА! Ви посакувам многу поубава, посреќна и повесела 2023 година“ – истакна…

Мицкоски: Најважно е да има избори час поскоро и оваа власт на СДСМ да биде поразена

Мицкоски: Најважно е да има избори час поскоро и оваа власт на СДСМ да биде поразена

За мене најважно е оваа влада да биде поразена на избори, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање кој е неговиот коментар во однос на шпекулациите дека последните месеци ќе има Албанец за премиер.Мицкоски потенцираше дека не навлегува во договорите на СДСМ и ДУИ, но доколку се оди според законот, тогаш премиер…

Труење од храна на студенти во „Пелагонија“

Труење од храна на студенти во „Пелагонија“

Денес пристигна информација за труење од храна во студентскиот дом Пелагонија во Скопје. Навистина сме згрозени од фактот што во моментот многу студенти се жалат и се завршени на инфективните клиники, велат од „Студентски отпор“.-Прашуваме јавно, ваков ли студентски стандард и студентски оброци ветуваа луѓето од власта или студентите ги гледаат само како пропаганден материјал…

Стоилковски: Нова коалиција и поддршка од СДС ДУИ и Левица за неспособноста на Данела Арсовска

Стоилковски: Нова коалиција и поддршка од СДС ДУИ и Левица за неспособноста на Данела Арсовска

На крајот на годината, на виделина излезе коалицијата Тачела, одговорни за хаосот во Скопје. Љубовта меѓу Данела Арсовска, СДС/ДУИ и Левица, вчера се разгоре против проекти за модерно Скопје, а се обединија за непродуктивни трошења, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Посочи дека со усогласена кореографија и партнерство на СДС/ДУИ и Левица, сите…

УЈП вработува 100 луѓе

УЈП вработува 100 луѓе

Управата за јавниприходи вработува 100 луѓе. Огласот е распишан на веб страната на Агенцијата за администрација. Во него се вели дека ќе се примаат 100 државни службеници во Управата за јавни приходи, за 79 работни позиции. Платите се движат меѓу 28 и 38.000 денари. Дали се спремаат предвремени избори?