Проданоски: Дали тутунски комбинат ќе биде нов „бонбона бизнис“ на СДС?

Проданоски: Дали тутунски комбинат ќе биде нов „бонбона бизнис“ на СДС?

Претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп на денешната прес-конференција ги истакна проблемите со откупот на тутунот, предизборните вработувања во тутунскиот комбинат и запраша дали цета е нов бонбона бизнис на раководството на СДС во Прилеп. Почитувани, Денес во посета на Прилеп доаѓа министерот за земјоделство Љупчо Николовски, кој освен по заплената на путер со поминат…

ВМРО-ДПМНЕ распиша јавен повик за избор на кандидат за претседател на државата

ВМРО-ДПМНЕ распиша јавен повик за избор на кандидат за претседател на државата

ВМРО-ДПМНЕ врз основа на членовите 38, 40, 41 и 42 од Статутот на ВМРО-ДПМНЕ, како и заклучоците донесени на седницата на Извршниот Комитет од 05.12.2023 година распишува јавен повик за кандидат за претседател на Република Македонија кој ќе биде поддржан од ВМРО-ДПМНЕ на претстојните претседателски избори. Како што соопштија денеска од ВМРО – ДПМНЕ, кандидатот…

Промоција на книгата ,,Културолошки точки на Македонија”

Промоција на книгата ,,Културолошки точки на Македонија”

Промоција во Прилеп на книгата ,,Културолошки точки на Македонија” од авторот Александар Јорданоски. Патриотизмот на денешницата мора да се заснова на квалитативно потпирање на минатото како основа за постоењето. Оваа книга е збирка на објавени текстови во стручната периодика поврзани со македонскиот јазик и законските прописи. Сите заедно треба да се потрудиме освен материјалното, да…

Куршум од калашников оставен пред вратата од домот на Таравари

Куршум од калашников оставен пред вратата од домот на Таравари

Од СВР Тетово информираа дека во 9 часот и 34 минути Ј.Џ.(42) од Гостивар пријавил дека пред влезната врата од куќата на 50-годишниот гостиварец А.Т. во Гостивар било пронајдено зрно од автоматско оружје калибар 7, 62 милиметри. Екипа од СВР Тетово-ОВР Гостивар извршила комплетен увид, пронајденото зрно е фотодокументирано и подигнато за вештачење.

Ристески: СДС и ДУИ го повторуваат М-НАВ во ФЗОМ, ги шиканираат постоечките вработени за да примат нови партиски кадри

Ристески: СДС и ДУИ го повторуваат М-НАВ во ФЗОМ, ги шиканираат постоечките вработени за да примат нови партиски кадри

СДС и ДУИ го уништија здравството. Наместо да ги стимулираат работниците во здравството со повисоки плати, тие кратат на плати. Вработените во ФЗОМ се жртва на лошите политики на СДС и ДУИ, вели Петар Ристески, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.-Недозволиво и поигрување со над 800 вработени во ФЗОМ е да им се намалуваат платите за…

Муцунски: Принципот победник со победник го наруши ДУИ и тој не важи повеќе, посакуван коалициски партнер на ВМРО-ДПМНЕ се партиите од албанската опозиција

Муцунски: Принципот победник со победник го наруши ДУИ и тој не важи повеќе, посакуван коалициски партнер на ВМРО-ДПМНЕ се партиите од албанската опозиција

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски за дневникот на Сител истакна дека принципот победник со победник не важи за ВМРО-ДПМНЕ затоа што истиот е веќе нарушен од трана на ДУИ во 2016 година, како и дека посакуван коалициски партнер се партиите од албанската опозиција, а целта на ВМРО-ДПМНЕ е да се стигне до 61 пратеник и…

Таравари: Ќе и се приклучиме на албанската опозиција за да ја донесеме сигурната промена- Крај за ДУИ и СДСМ!

Таравари: Ќе и се приклучиме на албанската опозиција за да ја донесеме сигурната промена- Крај за ДУИ и СДСМ!

Претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари на „Фејсбук“ даде свое мислење за тоа како АА треба да се натпреварува на претстојните парламентарни избори.Претседателот на АА вели дека неговиот став доаѓа по консултации и сугестии од членовите, поддржувачите, добронамерниците на АХВ и дека избрал да го слуша гласот на народот. „Граѓанинот бара промени! Народот бара…

Мицкоски од Женева: Дијаспората масовно да излезе да гласа на претстојните избори, овие избори се суштински за Македонија

Мицкоски од Женева: Дијаспората масовно да излезе да гласа на претстојните избори, овие избори се суштински за Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки е во дводневна посета на Швајцарија.Денеска во Женева тој имаше состанок со претседатели на многу задгранички комитети на ВМРО-ДПМНЕ од Европа. -Навистина една исклучително квалитетна атмосфера, мотивирани се луѓето сите тие си ја љубат својата татковина Македонија…

Студентска револуција во понеделник пред МОН: На студентите не им е исплатена ниту една рата од стипендиите!

Студентска револуција во понеделник пред МОН: На студентите не им е исплатена ниту една рата од стипендиите!

Како последица од ниту една исплатена рата од студентските стипендии за учебната 2023/2024 година од страна на Министерството за образование и наука најавуваме ПРОТЕСТ пред МОН во понеделник од 12:00 часот, велат од студентската организација Студентска револуција. И покрај лажните ветувања и скапиот ПР на министерот Јетон Шакири ниту едно ветување не е остварено. Студентот…

Прилеп добива ново инклузивно детско игралиште

Прилеп добива ново инклузивно детско игралиште

Прилеп ќе има модерно и функционално Инклузивно детско игралиште со пристапност и содржини за сите деца. Привршуваат градежните активности околу изградбата на инклузивно детско игралиште во паркот на Могилата на непобедените. Овој проект произлезе од сесиите на Форумите во заедницата преку проектот „Зајакнување на општинските совети-фаза 2“ каде што заедно со Советот на Општина Прилеп…