Ристески: Новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, особен фокус во работењето ќе стави на правосудниот систем и борбата против корупцијата

Ристески: Новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, особен фокус во работењето ќе стави на правосудниот систем и борбата против корупцијата

Новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, особен фокус во работењето ќе стави на правосудниот систем и борбата против корупцијата. Судството ќе биде целосно ослободено од извршната власт. Ќе спроведеме политики за расчистување со судирот на интереси во правосудството, присутниот непотизам, партизацијата и кронизмот. Кандидатите за судии и кандидатите за претседатели на судовите ќе се рангираат по…

Ристески претстави неколку мерки за здравството во Македонија

Ристески претстави неколку мерки за здравството во Македонија

Почитувани, После двојната победа на претстојните парламентарни и претседателски избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе ја врати Македонија на вистинскиот пат.Во првите 100 дена, ќе иницираме постапка за 500 нови ургентни вработувања за здравствениот кадар со нерешен статус. Ќе направиме план за постепено и правично вработување на сите вработени во здравствените установи кои со години работат без решен…

Ристески: СДС и ДУИ го повторуваат М-НАВ во ФЗОМ, ги шиканираат постоечките вработени за да примат нови партиски кадри

Ристески: СДС и ДУИ го повторуваат М-НАВ во ФЗОМ, ги шиканираат постоечките вработени за да примат нови партиски кадри

СДС и ДУИ го уништија здравството. Наместо да ги стимулираат работниците во здравството со повисоки плати, тие кратат на плати. Вработените во ФЗОМ се жртва на лошите политики на СДС и ДУИ, вели Петар Ристески, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.-Недозволиво и поигрување со над 800 вработени во ФЗОМ е да им се намалуваат платите за…

Ристески: Порано се произведуваше по 34 милиони килограми тутун, а годинава само 13 – тоа е резултат на катастрофалните политики на владата на СДС

Ристески: Порано се произведуваше по 34 милиони килограми тутун, а годинава само 13 – тоа е резултат на катастрофалните политики на владата на СДС

Како по правило во месец декември излегуваат проблемите со откупот на тутунот и тутунпроизводителите. Повеќе од 10 дена е започнат законскиот рок за откупот на тутунот, но гледаме дека и оваа година откупот е хаотичен и не се одвива онака како што треба, бидејќи тутунопроизводителите не се задоволни од откупната цена која им се нуди,…

Ристески: Исполнете ги барањата на пензионерите за повисоки пензии за 3500 денари линеарно

Ристески: Исполнете ги барањата на пензионерите за повисоки пензии за 3500 денари линеарно

Пратеникот Петар Ристески со реплика до менистерката за труд и социјална политика. Конкретно барање до министерката – Исполнете ги барањата на пензионерите за повисоки пензии за 3500 денари линеарно зголемување. Ристески изјави: Во реплика до министерката за труд и социјална политика на прашањето за зголемување на пензиите на пензионерите за 3.500 денари линеарно. На протести…

Ристески побара оставки и повисоки пензии!

Ристески побара оставки и повисоки пензии!

На денешната седница во Собранието на Република Македонија беа поставувани пратенички прашања, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Петар Ристески се обрати на говорницата со неколку прашања и барања за оставки за случајот онкологија и повисоки пензии! На својот ФБ профил напиша: Денес на пратенички прашања поставив три прашања т.е барања: 1. Одговорност, кривична,морална и политичка…

Ристески: Законот за амнестија, такви штетни закони ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи

Ристески: Законот за амнестија, такви штетни закони ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи

„Социјалдемократскиот сојуз направи една пракса на шверцерски начин да носи штетни закони за државата. Истото се случи со измените на Кривичниот законик, истото тоа се случува сега. Што повеќе да зборуваме за еден закон, кога не сака да го потпише ресорниот министер. Министерот за правда не сакаше да ги потпише и не ги потпиша измените…

Ристески: За Онкологија мора да има одговорност! Немањето одговорност одзеде 100тина животи!

Ристески: За Онкологија мора да има одговорност! Немањето одговорност одзеде 100тина животи!

На денешната седница на комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, зеде збор и пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Петар Ристески и се осврна на случајот за Онкологија, ви го пренесуваме во целост: Петар Ристески: Во реплика, случајот УК за Онкологија не е скандал, не е афера тоа е организирано масовно убиство и мора…

Петар Ристески им даде поддршка на протестите на пензионерите

Петар Ристески им даде поддршка на протестите на пензионерите

Како што кажаа и од Иницијативниот одбор, пред некој ден пратениците од Прилеп добивме покана од Иницијативниот одбор да излеземе и да дадеме поддршка на протестите кои веќе еден месец ги организира Иницијативниот одбор, од членовите на Здружението на пензионери од Прилеп, како и на територијата на целата држава Република Македонија. Јас секако како народен…

Ристески: Промена на Устав нема да има, ВМРО-ДПМНЕ на браникот на македонските национални интереси и идентитет!

Ристески: Промена на Устав нема да има, ВМРО-ДПМНЕ на браникот на македонските национални интереси и идентитет!

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Ристески преку статус на Фејсбук пишува дека промена на Уставот нема да има. „НЕ! Промена на Устав нема да има! ВМРО ДПМНЕ на браникот на македонските национални интереси и идентитет! Денес јас и сите пратеници на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата гласавме ПРОТИВ овај предлог за промена на Устав и…