ВМРО-ДПМНЕ: Нека ја покаже Миле Талески пресметката од последната пратеничка плата!

ВМРО-ДПМНЕ: Нека ја покаже Миле Талески пресметката од последната пратеничка плата!

Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп денес со реагираше со прес-конференција на обвинувањата со кои ја посочија локалната самоуправа. На прес-конференцијата Билјана Кузманоска истакна: Почитувани, Денес пратеникот Миле Талески, кој и самиот е дел од најнеспособната централна власт од осамостојувањето на Македонија, преку прес конференција бесрамно се обиде да ја дефокусира јавноста од најголемите проблеми. Ако…

Синдикалната минимална кошничка изнесува 48.379 денари

Синдикалната минимална кошничка изнесува 48.379 денари

Вредноста на Синдикалната минимална кошничка за четиричлено семејство за месец септември изнесува 48.379 денари, покажуваат податоците на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ). Споредено со претходниот месец, минимална синдикална кошница е намалена за 966 денари, што, според ССМ, е резултат на загарантираните цени на прехранбените производи. – Со зголемувањето на ДДВ на истите тие производи,…

Клуч на врата за повеќе големи маркети – не ги почитувале владините мерки

Клуч на врата за повеќе големи маркети – не ги почитувале владините мерки

Клуч на вратите и блокади за „ЗАТВОРЕНО“ вчера ставија инспекторите од Државниот пазарен испекторат на повеќе ланци на големи маркети во Скопје и Струга. Информацијата ја потврди првиот човек на ДПИ, Горан Трајковски. Тој објасни дека блокатори се ставени на поголеми маркети во Чаир, Тафталиџе, Кисела Вода и Бутел, а исто така надлежните во Струга…

Просечната плата во јуни 600 евра

Просечната плата во јуни 600 евра

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јуни годинава изнесува 36.527 денари и во однос на јуни лани е зголемена за 14,6 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Зголемувањето се должи, пред сѐ, на растот на просечната месечна исплатена нето-плата во секторите: Градежништво (19,6 проценти), Информации и комуникации (17,9 проценти) и Образование (17,5 проценти).Зголемување…

Хотелиерите во Охрид најавуваат поскапување на цените

Хотелиерите во Охрид најавуваат поскапување на цените

Хотелските аранжмани во Охрид и во Струга во претстојната туристичка сезона ќе поскапат за 30 отсто, велат од Асоцијацијата на хотелиери (ХОТАМ) за ТВ 24, додавајќи дека ќе има покачувања на цените и за претстојните велигденски празници.Од Асоцијацијата наведуваат дека поскапувањето се должи на високите цени на производите и енергенсите, како и на повисоките плати…

ПОСКАПУВААТ И ПАСОШИТЕ, ЛИЧНИТЕ КАРТИ И ВОЗАЧКИТЕ – новата цена е навистина висока

ПОСКАПУВААТ И ПАСОШИТЕ, ЛИЧНИТЕ КАРТИ И ВОЗАЧКИТЕ – новата цена е навистина висока

Личните документи, пасоши, лични карти, возачки дозволи… ќе поскапатоткако Владата го одобрила решението на Министерството за внатрешни работи што во наредниот период треба да стапи во сила откако ќе се објави во Службен весник.„Обрасците во моментов се издаваат по цените кои важеа и до сега. МВР постапувајќи по заклучок донесен од Влада, спроведува постапка за…

Инфлацијата во Македонија во ноември 19,5 проценти

Инфлацијата во Македонија во ноември 19,5 проценти

Трошоците на живот во ноември се зголемени за 19,5 проценти во споредба со истиот месец лани, а цените на мало за 15,2 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Во однос на октомври, кај трошоците на живот се бележи зголемување од 0,5 проценти, а кај цените на мало за 0,2 проценти. Пораст на трошоците на…

Цените на Катастар зголемени до 30 проценти

Цените на Катастар зголемени до 30 проценти

Цените на услугите на Агенцијата за катастар на недвижности (АКН) во просек се зголемени за 25 до 30 проценти со стапувањето во сила на новите тарифници. Причина за поскапувањето е сублимирањето на услугите од петте тарифници во два, како и зголемените трошоци за електрична енергија и за одржување на катастарските ИКТ системи, информираше денеска на…

Цената на лебот, брашното и печивата се зголемува- еве за колку и кога!

Цената на лебот, брашното и печивата се зголемува- еве за колку и кога!

До крајот на ноември цената на лебот, брашното и печивата ќе се зголеми за најмалку 10 проценти, најавуваат мелничарите. Причини за поскапувањето, велат, се скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата. Мелничарите бараат субвенции за електричната енергија или да бидат додадени на регулираниот пазар зашто само така, нагласуваат, би се смирила ситуацијата и…

Рекордна инфлација од 16,8%
| |

Рекордна инфлација од 16,8%

Трошоците на живот на годишно ниво се зголемени за 16,8 отсто, а цените на мало за 14,2 отсто. Државниот завод за статистика објави ново рекордно зголемување на инфлацијата. За речиси 50 посто поскапо се продаваат маслото за јадење и лебот, млечните производи се поскапи за 30 посто, а зголемени се трошоците за набавка на овошје…