20-ти мај, Денот на пожарникарството

20-ти мај, Денот на пожарникарството

Денес го одбележуваме 20-ти мај, Денот на пожарникарството во Република Македонија! Почитувани пожарникари,вашата професија е една од најблагородните и претставува симбол за солидарност и хуманост пред сѐ. Со самото тоа вие сте тимот кој што има огромно значење за нашата општина и за безбедноста на нашите сограѓани. Во името на сите граѓани на општина Прилеп…

Инсталирани се фотоволтаици во Старскиот дом Прилеп

Инсталирани се фотоволтаици во Старскиот дом Прилеп

Успешна имплементација на уште еден енергетски ефикасен проект, кој е одговор на специфичните потреби на Општина Прилеп. Во рамките на проектот “Зајакнување на институционалните капацитети во Пелагонискиот регион за подобрување на социјалните услуги и заштита на животната средина” во Старскиот дом во Прилеп инсталирани се фотоволтаици кои овозможуваат заштеда од 30% од вкупната потрошувачка на…

Проданоски повика на масовна излезност и поддршка на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните избори во среда

Проданоски повика на масовна излезност и поддршка на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните избори во среда

Почитувани сограѓани, Во текот на предизборната кампања се обидовме да стапиме во контакт со секој човек, жител на општина Прилеп. Ги слушнавме вашите предлози, пофалби, но и вашите критики. Ви благодариме за секој збор кој ни го кажавте и ви ветуваме дека нема да го заборавиме по завршувањето на изборите. Секој ден презентиравме пред вас…

Ристески: Новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, особен фокус во работењето ќе стави на правосудниот систем и борбата против корупцијата

Ристески: Новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, особен фокус во работењето ќе стави на правосудниот систем и борбата против корупцијата

Новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, особен фокус во работењето ќе стави на правосудниот систем и борбата против корупцијата. Судството ќе биде целосно ослободено од извршната власт. Ќе спроведеме политики за расчистување со судирот на интереси во правосудството, присутниот непотизам, партизацијата и кронизмот. Кандидатите за судии и кандидатите за претседатели на судовите ќе се рангираат по…

Проданоски: Експресниот пат Градско-Прилеп ни од далеку не е готов, да ставиме крај на лагите на СДСМ на 8 мај

Проданоски: Експресниот пат Градско-Прилеп ни од далеку не е готов, да ставиме крај на лагите на СДСМ на 8 мај

Тука сме на лице место за да ги разобличиме лагите кои што СДСМ се обидуваат да ги пласираат до јавноста. Овде во Дреновската клисура каде што сме на самиот старт на почетни градежни активности, а за кои што слушнавме дека во 90 % експресниот пат е завршен. Овие се истите лаги исто како оние на…

Кузманоска: Ќе воведеме настава во една смена и продолжен престој за сите ученици

Кузманоска: Ќе воведеме настава во една смена и продолжен престој за сите ученици

Прес-конференција на кандидатката за претеничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ од изборна единица 4 Билјана Кузманоска. Почитувани, Идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, во своето работење, особено внимание ќе посвети на образованието, затоа што квалитетното образование е најголема инвестиција во иднината на Република Македонија. Во нашата програма предвидуваме предучилишното образование да стане потсистем на образовниот систем бидејќи…

Проданоски упати јавна покана за митингот на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп

Проданоски упати јавна покана за митингот на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп

Почитувани сограѓани, На 24-ти април, преку масовна поддршка за професорката Гордана Силјановска Давкова, испративте јасна порака за тоа во која насока сакате да се движи Република Македонија. Времето на безредието и хаосот сите заедно сме решени дека завршува. Одбројуваме само уште неколку дена, кога токму вие граѓаните, конечно ќе ставите крај на владеењето на СДС и…

Одбележување 121 година од смртта на Гоце Делчев

Одбележување 121 година од смртта на Гоце Делчев

Во Прилеп денеска се одбележуваат 121 година од смртта на македонскиот револуционер и борец за слобода Гоце Делчев исто така се одбележа и годишнина од смртта на Пере Тошев. По тој повод, делегации од Локалната самоуправа, советот и политички партии положија свежо цвеќе на спомен обележјата.

Ристески претстави неколку мерки за здравството во Македонија

Ристески претстави неколку мерки за здравството во Македонија

Почитувани, После двојната победа на претстојните парламентарни и претседателски избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе ја врати Македонија на вистинскиот пат.Во првите 100 дена, ќе иницираме постапка за 500 нови ургентни вработувања за здравствениот кадар со нерешен статус. Ќе направиме план за постепено и правично вработување на сите вработени во здравствените установи кои со години работат без решен…

Девојче со тешки телесни повреди пренесено во прилепската болница

Девојче со тешки телесни повреди пренесено во прилепската болница

Вчера во 09.20 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека на ул.„11 Октомври“ во Прилеп патничко возило „југо“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од Ј.М.(52) удрило во велосипед управуван од малолетничка, двајцата од Прилеп. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила малолетничката, констатирани во Градската болница Прилеп. Извршен бил увид од увидна екипа…