“Книги во Прилеп” сабота под саат кулата

“Книги во Прилеп” сабота под саат кулата

КНИГИ ВО ПРИЛЕП Од мотото не престанувај да читаш, Здружението за културна размена Логос, со поддршка на Општина Прилеп го реализира културниот настан “Книги во Прилеп” кој има за цел да ја разбуди книжевната пролет кај прилепчани! Во сабота, на 30 март, на плоштадот кај Саат кулата, неколку издавачки куќи, ќе ги претстават своите изданија,…

Четворица прилепчани на изборната листа на ВМРО-ДПМНЕ

Четворица прилепчани на изборната листа на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одржа седница, а во овие моменти привршува и седницата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ каде се усвоени пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за наредните парламентарни избори, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски.Посочи дека ова се победнички листи и се надеваат на мнозинската поддршка од граѓаните на Република Македонија. -Овие избори…

ВМРО-ДПМНЕ го отвара регионалниот штаб во Прилеп

ВМРО-ДПМНЕ го отвара регионалниот штаб во Прилеп

Денес во 17:30 часот ВМРО-ДПМНЕ го отвара новиот регионален изборен штаб во Прилеп па со таа цел од ОК на ВМРО-ДПМНЕ упатија јавна покана до граѓаните. Почитувани, ве покануваме среда со почеток во 17:30 часот на отворање на Регионалниот изборен штаб лоциран во близина на поранешна Градска (сегашно Apex) на Булевар. На овој настан ќе…

Да помогнеме Искра да добие нов респиратор да може да дише!

Да помогнеме Искра да добие нов респиратор да може да дише!

Малата Искра е 17 месеци и боледува од спинална мускулна атрофија па заради ретката болест Искра не може да дише без помош од респиратор, изминатиов период го користела респираторот од веќе починатиот Петар, но се расипал и во моментов Искра е во Систина каде користи тамошен респиратор. Апелираме до сите хумани луѓе да донираат за…

Од утре изменет сообраќаен режим на патот Прилеп – Битола

Од утре изменет сообраќаен режим на патот Прилеп – Битола

На државен пат Р1101 делница Прилеп – Битола заради интезивирање на градежните активности кај мост на река Шемница, од 27 март ќе има целосно затворање и времена измена на режимот на сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен….

Нов асфалт на улиците близу Автобуската станица

Нов асфалт на улиците близу Автобуската станица

Нов асфалт на неколку улици во Прилеп, односно на улиците околу Автобуската станица, улицата позади Комерцијална банка исто така почна со рехабилитација и на други улици низ Прилеп кои се предвидени во 60те улици за рехабилитација.

Тешка сообраќајна несреќа кај Плетвар, младо момче го загуби животот

Тешка сообраќајна несреќа кај Плетвар, младо момче го загуби животот

Тешка сообраќајна несреќа на патниот правец кај Плетвар околу 19 часот, меѓу патничко моторно возило Ауди управувано од лицето А.М (29) од Прилеп и товарно возило – цистерна. При ударот малдото момче А.М го загубило животот. МВР врши увид на местото на несреќата, а на патниот правец е ограничен сообраќајот.

Министерот Андоновски во посета на Прилеп

Министерот Андоновски во посета на Прилеп

Денес во посета на Прилеп беше заменик министерот во техничката влада Стефан Андоновски каде се сретна со стопанственици од ИТ секторот и од информатичкото образование, градоначалникот Јовчески, Претседателот на совет Проданоски и пратеникот Ристески. За жал, министерството за информатичко општество и администрација долго е запоставено и на дното сме во регионот по дигитална писменост. За…

Засадени 2000 садници на иницијатива на ученичката Миа
|

Засадени 2000 садници на иницијатива на ученичката Миа

Учениците на ООУ Кочо Рацин Прилеп заедно со раководството на училиштето, а по иницијатива на ученичката Миа Шејкероска организираја акција за пошумување на пределот околу с.Селце каде беа засадени 2000 садници габер и багрем. Миа изјави дека е среќна што и се исполнила желбата за пошумување за да имаме поздрава животна средина. Како што изјави…

Хепенинг за денот на пролетта на Могила

Хепенинг за денот на пролетта на Могила

Со пролетен хепенинг организиран со најмаладите, одбележан Денот на пролетта во новиот парк на Могилата. Денеска е 21 Март – раноденица или будењето на пролетта, кога се испраќаат пораки за чиста животна средина, зачувување на природата со цел заштита на природните убавини и реткости, и кога со повеќе еколошки акции се чистат урбаните средини и…