МВР казнувала по 100 евра за учество на протестот поради францускиот предлог за бугаризација на Македонија

МВР казнувала по 100 евра за учество на протестот поради францускиот предлог за бугаризација на Македонија

Во Струмичко по 100 евра казна за учесници на вчерашните блокади, во време кога цените растат и секој денар ни е важен за преживување, реагираат граѓани на социјалните мрежи, пренесува Денешен.мк. Во врска со ефикасноста на администрацијата на премиерот Димитар Ковачевски и МВР на Оливер Спасовски, во целост го објавуваме прилогот од еден од учесниците…

Блокади на четири патни правци во Македонија, за недела закажан масовен протест

Блокади на четири патни правци во Македонија, за недела закажан масовен протест

Протестот против францускиот предлог продолжува и денеска со блокади на четири места во Македонија. Од 13 до 14 часот сообраќајот ќе биде блокиран во Скопје пред Владата, на магистралните патишта Штип-Велес, Струмица-Радовиш и Плетвар-Прилеп. -Повикуваме на масовност да кажеме НЕ на ултиматумот за бугаризација на Македонија, НЕ за бруталноста и полициските местенки, ДА за иднината…

Мицкоски: Ве уверувам дека ВМРО ДПМНЕ нема да поддржи уставни измени

Мицкоски: Ве уверувам дека ВМРО ДПМНЕ нема да поддржи уставни измени

Силно ве уверувам дека ВМРО ДПМНЕ нема да поддржи какви било уставни измени, порача вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пред почетокот на протестот за отфрлање на францускиот предлог за деблокада на евроинтеграциите на државава. -Денеска ја добивме информацијата дека Владата одлучила преговарачката рамка и оној втор документ којшто претставува заклучоци на Советот коишто се…

ПРЕД ВЛАДА СЕ СЛУЧУВА НАРОД! КАЖАА НЕ за бугаризација

ПРЕД ВЛАДА СЕ СЛУЧУВА НАРОД! КАЖАА НЕ за бугаризација

Почна сенародниот протест „Ултиматум – Не благодарам“ пред зградата на Владата. Скопје исполнет како никогаш до сега. Реки од народ се слеваат во главниот град, се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни. Македонскиот народ масовно е излезен и со македонски знамиња и пароли искажувајќи го својот револт против францускиот предлог и јасно порача: „НЕ…

Мицкоски: Бугарски диктат за Македонија, НЕ благодарам! Утре народен протест пред Влада во 19 часот

Мицкоски: Бугарски диктат за Македонија, НЕ благодарам! Утре народен протест пред Влада во 19 часот

Предлог кој е ултиматум за иднината на нашата Македонија. Предлог кој е диктат за мегаломански барања и историски аспирации кон Македонија. За таков предлог одговорот е НЕ БЛАГОДАРАМ!!! Предлогот кој е на маса, и кој владата го криеше, а до кој дојдовме ние по наши канали, всушност е истиот кој веќе еднаш беше одбиен. И…

ВМРО-ДПМНЕ повикуваат на масовен протест утре во 20 часот пред влада

ВМРО-ДПМНЕ повикуваат на масовен протест утре во 20 часот пред влада

Повикуваме на масовен протест утре во 20 часот пред влада. Протест за промени, затоа што премногу е. Ова ќе биде достоинствен, масовен и мирен протест. Замолуваме за разбирање од граѓаните на кои поради овој протест ќе им биде ускратена нивната можност за движење по бул. Илинден во потегот од Пошта до семафорите после влада. Дополнително…

Николоски: Во сабота ќе се случи најголемиот собир виден години наназад во Македонија

Николоски: Во сабота ќе се случи најголемиот собир виден години наназад во Македонија

Во сабота ќе се случи најголемиот собир виден години наназад во Македонија, има одлична атмосфера и во Скопје и низ цела држава, има силна енергија и еуфорија, насочена локацијата каде ќе биде протестот пред владата, со цел рушење на оваа влада на СДСМ и ДУИ. Очекувам преку 100.000 луѓе да дојдат на тој собир, изјави…

ВМРО-ДПМНЕ ќе организира голем народен протест на 18 Јуни

ВМРО-ДПМНЕ ќе организира голем народен протест на 18 Јуни

ВМРО-ДПМНЕ на 18-ти јуни излегува на протест, одлучија вечерва на Извршниот комитет на партијата. Под слоганот „Протест за промени“, ВМРО-ДПМНЕ на 18-ти јуни, изјави вечерва членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски. Тој додаде дека активната блокада на Собранието и натаму продолжува. Ова беше одлучено вечерва на Извршниот комитет на партијата…

Демонстрантите ги палат куќите на политичарите

Демонстрантите ги палат куќите на политичарите

Премиерот на Шри Ланка денеска ја напушти својата официјална резиденција во Коломбо, откако во неколку наврати армијата беше приморана да интервенира за да спречи насилен упад на антивладини демонстранти во комплексот. Во немирите низ Коломбо целосно се опожарени повеќе од 70 станбени објекти, канцеларии, како и 150 автомобили на поранешни министри и пратеници на владејачкиот…

Протест на производителите на зелка во Струмица (видео)

Протест на производителите на зелка во Струмица (видео)

Производители на зелка денеска со протест со трактори по улиците на градот и со едночасовна блокада на крстосницата кај ТЦ „Глобал“ го искажаа своето незадоволство од ниските откупни цени. Тие бараат зелката да не се откупува под 30 денари за килограм и побараа итна средба со министерот за земјоделство, Љупчо Николовски и Инспекторатот за земјоделство….