Голот на Барди против Англија (видео)
|

Голот на Барди против Англија (видео)

Македонија на полувреме со 1:0 води против репрезентацијата на Англија. Голот за Мкедонија го постигна Енис Барди, од белата точка во 43-та минута од натпреварот.Претходно, во шестнаесетникот на гостите имаше уште еден врз наш фудбалер, но судијата го продолжи натпреварот иако постоеја елементи за уште еден удар од белата точка за Македонија. Натпреварот е од…

Изложба на автомобили во Прилеп
|

Изложба на автомобили во Прилеп

Најголема изложба на автомобили до сега во Прилеп! Традиционално секоја година за празникот 11ти Октомври во Прилеп се одржува Tuning car show односно изложба на автентични автомобили за сечиј вкус, олд тајмери, брзи и спортски, луксузни и комфорни од се по нешто. Оваа година имаше рекорден број на изложени автомобили но и рекорден број на…

ПОВЕЌЕ ОД 700 ПРИЈАВЕНИ НА „ЧЕ ТРЧАМЕ – ПРИЛЕП“
| |

ПОВЕЌЕ ОД 700 ПРИЈАВЕНИ НА „ЧЕ ТРЧАМЕ – ПРИЛЕП“

ПОВЕЌЕ ОД 700 ПРИЈАВЕНИ НА „ЧЕ ТРЧАМЕ – ПРИЛЕП“! Побрзајте и пријавете се, пријавувањето за трката е до 15 Октомври. Ова е патеката за трчање на трката на 5км и 10км на Че Трчаме 2023. Стартот и целта на трката ќе бидат во центарот на Прилеп на Булевар Гоце Делчев пред споменикот на Александар Македонски!…

Медиумите во Италија: Македонија е нашиот кошмар !!!

Медиумите во Италија: Македонија е нашиот кошмар !!!

Италија повторно не одигра на потребното ниво за да ја победи Македонија, полека но сигурно им стануваме сериозен камен на сопнување на Италијаните. „Азурите“ се уште добро го сеќаваат натпреварот од Палермо кога ги шокиравме преку Александар Трајковски во финишот од средбата, со што ги елиминиравме од потенцијална шанса за пласман на СП, а сега…

Меси ангажираше личен телохранител кој го следи и на теренот

Меси ангажираше личен телохранител кој го следи и на теренот

Напаѓачот на Интер Мајами, Лионел Меси ангажираше личен телохранител, објави „Daily Mail“. Според британскиот медиум, телохранителот го избрал косопственикот на клубот Дејвид Бекам. Чуварот на Аргентинецот Јасин Чуеко бил поранешниот војник на специјалните сили на американската армија и има борбено искуство во Ирак и Авганистан, знае боречки вештини и учествувал во неколку ММА борби.Забележано е…

Започна турнирот во фудбал за млади категории „Прилеп Куп“ 2023

Започна турнирот во фудбал за млади категории „Прилеп Куп“ 2023

Започна турнирот во фудбал за млади категории „Прилеп Куп“ 2023. На отворањето на настанот беше присутен и грдоначалникот Борче Јовчески кој истакна: Најпрвин сакам да искажам една благодарност до организаторите на овој турнир на кој ќе земат учество 58 екипи и над 800 талентирани и се надевам идни професионални фудбалери. Ова е прекрасна прилика за…

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање за купување на велосипеди за 2023 година во Општина Прилеп

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање за купување на велосипеди за 2023 година во Општина Прилеп

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање /надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на Општина Прилеп за купување на велосипеди за 2023 година12.06.2023 Врз основа на член 50 од законот за локална самоупрва (“Службен весник на РМ” број 05/02) а согласно Програмата за уредување на градежно земјиште на подрачјето на општина Прилеп за 2023 година…

Сити испиша историја, победник во ЛШ (видео)

Сити испиша историја, победник во ЛШ (видео)

Манчестер Сити со гол на Родри го победи Интер со 1-0 во финалето од Лигата на шампионите и дојде до својот прв, историски трофеј во ова натпреварување. Манчестер Сити важеше за голем фаворит во финалето против Интер, но победата ја остварија исклучително тешко, само со 1-0 против тим кој беше рамноправен на теренот. Нероазурите одиграа…

Лионел Меси потврди: Нов играч сум на Интер Мајами

Лионел Меси потврди: Нов играч сум на Интер Мајами

Лионел Меси потврди: Нов играч сум на Интер Мајами, не се вратив во Барса затоа што се плашев од веќе видени сцени Ова е конечната одлука на Меси која се очекува да биде обелоденета во следните часови. Меси ја одбил, наводно, нереалната понуда од Саудиска Арабја каде му се нудеше милијарда евра за договор и…

Леао потпиша за Милан до 2028

Леао потпиша за Милан до 2028

Официјално, потврдено. Рафаел Леао потпиша нов долгорочен договор со Милан со важност до јуни 2028 година. Ослободителна клаузула од 175 милиони евра. Плата од 5 милиони евра нето годишно плус 2 милиони евра дополнителни додатоци и потпис. Огромен договор за Милан бидејќи претходниот договор требаше да истече во јуни 2024 година.