СВЕТСКО А НАШЕ- АВАНТГАРД
|

СВЕТСКО А НАШЕ- АВАНТГАРД

Клубот за естетско ритмичка гимнастика “АВАНТГАРД” – Прилеп зеде сериозен замав со успеси со свои учеснички (грации) на интернационални натпреварувања. Клубот “АВАНТГАРД” ја развива оваа олимписка дисциплина рамо до рамо со познати клубови од балканот и пошироко, чии клубови оваа дисциплина ја работат повеќе од 30 години. Нашите прилепски грации полека и успешно веќе 8ма…

Повторно златен медал за прилепчанката Илина Кузманоска
|

Повторно златен медал за прилепчанката Илина Кузманоска

Повторно златен медал за прилепчанката Илина Кузманоска викендов во Свилајнац, Р. Србија се одржа натпревар во ритмичка гимнастика “Евита Куп 2024”. Прилепскиот клуб “Авантгард” под раководство на Александра Стојаноска повторно ги покажа своите квалитети и таленти. Иако работат во скромни услови се закитија со грст медали. Повторно најуспешна беше Илина Кузманоска која го освои првото…

“Младост 96” – Прилеп повторно со нови успеси и медали

“Младост 96” – Прилеп повторно со нови успеси и медали

Минатиот викенд во Прилеп во спортската сала на ООУ “Кире Гаврилоски” – Јане во два дена се одржаа три Мастерски кои се бодовни за ранг листите во соодветните категории.Во две категории У13 и У15, младите пингпонгари на “Младост 96” освоија 4 медали. Во категоријата У13 играчите на “Младост 96” Мартин Ристески и Трајче Маркоски играа…

Здружението на слепи лица организира ,,Голбол” во Прилеп

Здружението на слепи лица организира ,,Голбол” во Прилеп

Здружението на слепи лица од Прилеп, Национален сојуз на слепи на Република Македонија, во соработка со ООУ “Кире Гаврилоски – Јане” Прилеп, денес организираа спортски активности и натпревар во ,,Голбол” помеѓу вакви здруженија и клубови од повеќе градови од Македонија, во спортската сала на училиштето. Оваа игра е наменета за лица со оштетен вид. Грижата…

Голот на Барди против Англија (видео)
|

Голот на Барди против Англија (видео)

Македонија на полувреме со 1:0 води против репрезентацијата на Англија. Голот за Мкедонија го постигна Енис Барди, од белата точка во 43-та минута од натпреварот.Претходно, во шестнаесетникот на гостите имаше уште еден врз наш фудбалер, но судијата го продолжи натпреварот иако постоеја елементи за уште еден удар од белата точка за Македонија. Натпреварот е од…

Изложба на автомобили во Прилеп
|

Изложба на автомобили во Прилеп

Најголема изложба на автомобили до сега во Прилеп! Традиционално секоја година за празникот 11ти Октомври во Прилеп се одржува Tuning car show односно изложба на автентични автомобили за сечиј вкус, олд тајмери, брзи и спортски, луксузни и комфорни од се по нешто. Оваа година имаше рекорден број на изложени автомобили но и рекорден број на…

ПОВЕЌЕ ОД 700 ПРИЈАВЕНИ НА „ЧЕ ТРЧАМЕ – ПРИЛЕП“
| |

ПОВЕЌЕ ОД 700 ПРИЈАВЕНИ НА „ЧЕ ТРЧАМЕ – ПРИЛЕП“

ПОВЕЌЕ ОД 700 ПРИЈАВЕНИ НА „ЧЕ ТРЧАМЕ – ПРИЛЕП“! Побрзајте и пријавете се, пријавувањето за трката е до 15 Октомври. Ова е патеката за трчање на трката на 5км и 10км на Че Трчаме 2023. Стартот и целта на трката ќе бидат во центарот на Прилеп на Булевар Гоце Делчев пред споменикот на Александар Македонски!…

Медиумите во Италија: Македонија е нашиот кошмар !!!

Медиумите во Италија: Македонија е нашиот кошмар !!!

Италија повторно не одигра на потребното ниво за да ја победи Македонија, полека но сигурно им стануваме сериозен камен на сопнување на Италијаните. „Азурите“ се уште добро го сеќаваат натпреварот од Палермо кога ги шокиравме преку Александар Трајковски во финишот од средбата, со што ги елиминиравме од потенцијална шанса за пласман на СП, а сега…

Меси ангажираше личен телохранител кој го следи и на теренот

Меси ангажираше личен телохранител кој го следи и на теренот

Напаѓачот на Интер Мајами, Лионел Меси ангажираше личен телохранител, објави „Daily Mail“. Според британскиот медиум, телохранителот го избрал косопственикот на клубот Дејвид Бекам. Чуварот на Аргентинецот Јасин Чуеко бил поранешниот војник на специјалните сили на американската армија и има борбено искуство во Ирак и Авганистан, знае боречки вештини и учествувал во неколку ММА борби.Забележано е…

Започна турнирот во фудбал за млади категории „Прилеп Куп“ 2023

Започна турнирот во фудбал за млади категории „Прилеп Куп“ 2023

Започна турнирот во фудбал за млади категории „Прилеп Куп“ 2023. На отворањето на настанот беше присутен и грдоначалникот Борче Јовчески кој истакна: Најпрвин сакам да искажам една благодарност до организаторите на овој турнир на кој ќе земат учество 58 екипи и над 800 талентирани и се надевам идни професионални фудбалери. Ова е прекрасна прилика за…