Како биле откриени монструмите кои ја убиле и фрлиле Данка?

Како биле откриени монструмите кои ја убиле и фрлиле Данка?

Според медиумите, во автомобилот биле пронајдени траги од крв, по што била извршена ДНК анализа и потврден е идентитетот на исчезнатата Данка Илиќ. Двајца работници во српски „Водовод“, го фрлиле телото на исчезнатата Данка Илиќ (2) на дива депонија на Старобањска, откако го удриле девојчето со возило.Според медиумите, траги од крв биле откриени во службеното…

Терористички напад во Москва: Најмалку 90 лица загинаа, а повеќе од 100 се ранети

Терористички напад во Москва: Најмалку 90 лица загинаа, а повеќе од 100 се ранети

Најмалку 90 лица загинаа, а 100 се повредени во масовно пукање што се случи во концертната сала „Крокус Сити“ во близина на Москва.Најмалку четири лица во маскирни униформи отворија оган во концертното место на градското собрание Крокус во близина на Москва, при што загинаа повеќе од десетина луѓе, а беа повредени околу стотина. Според информациите…

Кинезите направија копија од сите луксузни автомобили (фото)

Кинезите направија копија од сите луксузни автомобили (фото)

Во Кина можете да пронајдете бројни копии од легендарните модели на западните марки, а често ги гледаме и во облик на евтини возила. Меѓу нив постои една марка која одлучила да направи исчекор и да ги ископира дизајните на повеќето модели од Западот. Веќе на почетокот за име на компанијата го избрале „Мецидес“, што звучи…

Најстарата жена на светот почина на 126 години

Најстарата жена на светот почина на 126 години

Најстарата жена во Иран и во светот, почина во својата 126-та година од животот, како што покажуваат податоците од нејзините лични документи. Таа пред скоро три години беше призната за најстара жена на светот и во Гинисовата книга на рекорди.Масумех Санеи Тороги, родена на 23 септември 1898 година, почина завчера во Машхад, во североисточени Иран….

Што да очекува светот во 2024 година

Што да очекува светот во 2024 година

01. Половина од светското население ќе излезе на избори во 2024 година Избори ќе се случат во повеќе од 40 држави во 2024 година, при што на гласање ќе излезат четири милијарди граѓани меѓу кои и граѓаните од седум од првите десет најнаселени земји во светот. 02. Ќе се зголемува бројот на луѓе кои живеат…

Вето од Грција за почеток на преговорите на Албанија со ЕУ

Вето од Грција за почеток на преговорите на Албанија со ЕУ

Грција ја постави првата блокада на патот на Албанија кон ЕУ, јавија албанските повикувајќи се на грчките медиуми. – Грција не се согласи со писмото на 27 земји членки на ЕУ за отворање на првите поглавја со Албанија. Можна причина за ова е апсењето на градоначалникот на Химара, Фреди Белери, кој е етнички Грк по…

Шест француски аеродроми евакуирани по „закани за напад“

Шест француски аеродроми евакуирани по „закани за напад“

Шест аеродроми низ Франција се евакуирани денеска откако по имејл беа испратени „закани за напад“, изјави полициски извор за локални медиуми. Евакуацијата на аеродромите во Лил, Лион, Нант, Ница, Тулуз и Бове во близина на Париз ќе им овозможи на властите „да ги расчистат сите сомнежи“ дека заканите би можеле да се реални, рече изворот.

Ердоган ја слави победата на денешните избори во Турција

Ердоган ја слави победата на денешните избори во Турција

Подржувачите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган почнаа да ја слават победата на претседателските избори.Со нешто над 98 проценти обработени гласачки кутии актуелниот Ердоган води пред противкандидатот опозицискиот лидер Кемал Киличдароглу со 52.12 наспроти 47.88 проценти од гласовите. Според новинаската агенција Анадолу за Ердоган гласале 26.891.260 гласачи, додека за Киличдароглу 24.706.361.

Професор бил фатен како шмрка кокаин во училиштето

Професор бил фатен како шмрка кокаин во училиштето

Професор од љубљанската гимназија Бежиград бил фатен како на матурска вечер во тоалет шмрка кокаин, објави хрватски Индекс, пренесувајќи информација од „Словенске новице”. Освен што бил фатен со кокаин, професорот наводно бил и многу пијан, на матурантите непримерно им се обраќал, не можел да оди и во еден момент, како што изјавиле сведоци, паднал. Директораката…

Снег на Балканот во Април

Снег на Балканот во Април

Денес дел од балканските градови се пробудија со снежна обвивка, односно пролетен снег ги побели Белград, Приштина и Сараево. Во Македонија снег беше забележан само на високите планински врвови, а во пониските делови само по ниски температури.