Амети за црната листа на САД

Сподели на:

Законот е во Собрание и секако во иднина ќе помине, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети за најавуваниот Закон за рестриктивни мерки кој од Владата очекуваат да биде изгласан. Измените на овој закон Владата на 16 јануари годинава едногласно со консензус изрази политичка волја да ги достави до Собранието, а со кои се предивидува правните акти на САД и Обединетото Кралство да бидат валидна основа за ставање на лица или компании на домашниот список на санкции.

Од претходно, амбасадорката на САД, Анџела Агелер, во контекст на предложеното законско решение за рестриктивни мерки, рече дека го поздравуваат секој напор, секој закон и секоја активност со која се бара отчетност кај луѓето.

Одговарајќи на новинарско прашање што е со градоначалникот на Струга и член на ДУИ, Рамиз Мерко кој исто така е на американската црна листа, Ахмети порача дека „апсолутно“ не ги оспоруваат одлуките на Стејт Департментот и „ќе прифатат секаква проценка што ја прави САД“.

Сподели на:

Слични Објави