Доларот најскап во последните 20 години

Сподели на:

Американскиот долар се искачи на највисокото ниво во последните 20 години во однос на другите главни валути во понеделникот, откако претседателот на Федералните Резерви, Џером Пауел сигнализираше дека каматните стапки ќе се задржат подолго време повисоки за да се намали зголемената инфлација.

Индексот на доларот, кој ја мери вредноста на валутата во однос на кошничката врсници, достигна нов врв во две децении од 109,48.

Тоа ги остави европските валути во застој, дури и кога најавите на Европската Централна Банка ги зголемија очекувањата за преголемо зголемување на стапката во септември. Еврото се намали за четвртина процент во почетокот на европската трговија на 0,99415 долари, во поглед на неодамнешните 20-годишни минимуми, додека британската фунта потона на минимум од 2-1/2 година.

Лондонските пазари беа затворени поради државен празник.

Пауел на конференцијата за централно банкарство на Џексон Хол во Вајоминг во петокот рече дека ФЕД ќе ги зголеми стапките колку што е потребно за да го ограничи растот и ќе ги задржи таму „некое време“ за да ја намали инфлацијата која е повеќе од три пати поголема од целта на ФЕД од 2%. „Коментарите на Пауел ја одобрија цената на повисоката стапка на фондовите на ФЕД за подолг период“, рече Кенет Брукс, валутен стратег во Сосиете Женерал. „Претпоставката дека ФЕД ќе почне да ги намалува стапките во средината на 2023 година е прерана“.

Пазарите на пари одговорија со зголемени облози за поагресивно зголемување на каматните стапки на ФЕД во септември, при што шансите за зголемување од 75 bps сега се забележани за околу 70%.

Приносите на американското Министерство за финансии се зголемија, при што приносите на двегодишните обврзници достигнаа највисоко ниво во последните 15 години, на околу 3,49%, зајакнувајќи ја зелената банкнота.

Доларот се зголеми за 0,8% на 138,81 јени, достигнувајќи го највисокото ниво од 21 јули, додека офшор јуанот падна на свежо двегодишно најниско ниво од 6,9321 за долар.

Фунтата падна на најниско ниво во последниве две ипол години од 1,1649 долари и последен пат падна за 0,5% на 1,1676 долари. „Мислам дека за оваа недела, (индексот на американскиот долар) ќе следи уште повисоко кон 110 поени, исто како што учесниците на пазарот продолжуваат да ги ценат поагресивните циклуси на затегнување од страна на главните централни банки“, рече Керол Конг, виш соработник за валута. стратегија и меѓународна економија во Комонвелт банка на Австралија.

Говорејќи на симпозиумот Џексон Хол, членката на одборот на ЕЦБ, Изабел Шнабел, шефот на француската централна банка Франсоа Вилерој де Галхау и гувернерот на латвиската централна банка, Мартинс Казакс, се залагаа за силни или значајни политички активности.

И покрај тоа што потенцијалот за големо зголемување на каматните стапки на ЕЦБ во септември расте, еврото се мачи со оглед на енергетската криза во блокот што ги зголемува ризиците од рецесија. Се очекува рускиот државен енергетски гигант Газпром да го запре снабдувањето со природен гас во Европа од 31 август до 2 септември.

И додека расположението за ризик ги зафати светските пазари, австралискиот и новозеландскиот долар, исто така, подлегнаа на притисокот од продажбата. Австралискиот долар падна на 0,6838 долари, најниско од 19 јули, додека „кивито“ го достигна најниското ниво од средината на јули на 0,61 долари.

Кај криптовалутите, Биткоинот закрепна одредено ниво, но остана под нивото од 20.000 долари подолу викендот.

Сподели на:

Слични Објави