|

Еве како да повикате помош ако доживеете несреќа, а немате мрежа на мобилниот

Сподели на:

Центарот за управување со кризи информира дека дава безрезервна поддршка на планинарството.

-Доколку доживеете несреќа или ви се појават здравствени проблеми на планина или наидете на планинар на кого му треба помош, веднаш јавете се на 112. Доколку мрежата е слаба или повремена веднаш испратете СМС со текст “помош” и локација (стиснете на “испрати локација”). Операторите од 112 ќе ве пронајдат и ќе испратат помош, велат од ЦУК.Од ЦУК посочуваат дека на граѓаните, исто како и вработените на ЦУК, на располагање им стои и возилото Ровер Дефендер.

Сподели на:

Слични Објави