Филипче поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Сподели на:

Поранешниот министер за здравство – Венко Филипче влегува во трката за лидер на СДСМ. Актуелниот пратеник на СДСМ за тв24 ја најавил својата кандидатура.„Поднесувам кандидатура за претседател на СДСМ“ – изјавил Филипче. Тој е третиот кандидат за лидер на СДСМ откако својата кандидатура досега ја најавија поранешната министерка за одбрана, Славјанка Петровска и директорот на ТИРЗ – Јован Деспотовски. Како опција за претседателската фотелја во СДСМ се споменува и името на Стефан Богоев.Инаку, Филипче беше носител на СДСМ во ИЕ4 и тој важи за човек од доверба на Зоран Заев.

Сподели на:

Слични Објави