Ковачки до Пендаровски: Оставка веднаш!

Сподели на:

Во текот на вчерашниот ден целата македонска јавност беше сведок на трулоста на системот воден од ДУИ и СДС. Стево Пендаровски и Димитар Ковачевски со години ги злоупотребуваат трагичните судбини на болните од цистична фиброза ветувајќи им лек, се сликаа со нив, ги користеа за себе промоција и на крај ги оставија без нужниот медицински третман, резултат е починат наш сограѓанин на кого Стево Пендаровски лично му ветуваше помош, истакнува Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.-После неколку години чекање за набавка на лек и организирање на протести со молење за помош за спас, Власта остана одлепена од реалноста и со игнорантскиот однос уште еднаш докажа дека е глува на барањата на своите граѓани. Ова е фотографија од вест објавена на 15 јуни 2021 година, од Стево Пендаровски со сега веќе починатиот наш сограѓанин Благојче Илиевски, на кого тој му вети помош и лична заложба, но 2 години ништо не направи. Соопштението од страна на претседателскиот кабинет по средбата на Пендаровски со Здружението на болни од цистична фиброза, уште стои на веб страната на оваа институција, но заложбите на Пендаровски останаа само ветување и злоупотреба на случајот на 130 наши сограѓани во политички цели, вели тој.Посочува дека големата желба за лична промоција, како и отсуството на одговорност кај претседателот на државата Стево Пендаровски, не им помогна на луѓето што бараа негова помош, иако истата тој им ја вети.„Токму на примерот на односот на власта и на носителите на највисоките државни функции кон поедини граѓани, се гледа колку е распаднат системот и колку тој не функционира.Оваа влада, само за оваа година ќе потроши 5.3 милијарди евра и секојдневно се задолжува за да се луксузира со нови возила, скапи гозби по ресторани, а нема ниту желба ниту се способни да набават лек што е достапен во сите држави, освен во Македонија и Косово.Кога власта има 5.3 милијарди евра буџет, кој гледаме дека го користи само за крадење, може да одвои мал дел и да обезбеди лекови и неопходни третмани за нашите сограѓани со сериозни здравствени проблеми. Кога не работат на проекти и дела, можат барем да обезбедат лекови за тие наши сограѓани кои имаат потреба од истите за да не се мачат.Уште колку наши сограѓани треба да ги загубат своите животи, за Пендаровски и Ковачевски да сфатат дека тие се на позициите на кои се за да му служат на народот?Ова ли се тие европските вредности? Да си ги лажете своите граѓани за личен интерес, притоа истите да умираат, а вам око да не ви трепнува?Оставки и одговорност. Стево Пендаровски, биди доблесен и поднеси оставка веднаш“ – вели Ковачки.

Сподели на:

Слични Објави