Населението во источниот дел на Украина ќе се евакуира

Сподели на:

Околу 200.000 цивили побарале евакуација од градот кој целосно е опколен од руските воени единици, соопшти Михаил Подолњак, советник на украинскиот претседател Зеленски и водач на украинскиот преговарачки тим.

Прекинот на огнот е воспоставен во 8 часот претпладне по македонско време, а коридорот за евакуација на цивилите треба да се отвори точно напладне по македонско време и да трае вкупно 5 часа.

Мариупол е големо украинско пристаниште во Украина и е дел од областа Доњецк, но е под контрола на Украина. Градот со околу половина милион жители е една од главните цели на руската инвазија и веќе е опколен. Станува збор за стратешко место бидејќи е најголем град под украинска контрола во приморскиот дел меѓу анектираниот Крим и Русија.

Сподели на:

Слични Објави