После подолг временски период, денес нема регистрирани починати лица од Ковид-19 во Македонија

Сподели на:

Денес нема регистрирани починати лица од Ковид-19 во Македонија, изјавија од Министерството за здравство.

Направени се 2.212 тестови, а регистрирани се 236 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 125, Битола – 29, Кавадраци – 12, Прилеп и Гевгелија – по 10, Охрид – 9, Ресен – 7, Кичево – 6, Куманово – 5, Струмица – 4, Велес – 3, Гостивар ,Штип, Крива Паланка, Делчево и Пробиштип – по 2, Тетово Кочани, Берово, Крушево, Македонска Каменица и Пехчево – по 1. Регистрирани сe 252 оздравени пациент.
Досега во земјата се направени вкупно 1.972.271 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 306.947, бројот на оздравени пациенти е 296.166, на починати е 9.231, а бројот на активни случаи изнесува 1.550.

Сподели на:

Слични Објави