Русите го растурија протестот и го киднапираа Градоначалникот на Славутич во Киев

Сподели на:

Руските сили го опколија предградието на Киев Славитуч каде имаше протест на Украинци против руската инвазија, со звучни бомби ги растераа граѓаните кои беа на протестот. Во тоа време го киднапирале и Градоначалникот на Славутич во подрачјето на Киев. Началникот на киевската Регионална воена управа Александар Пављук соопшти дека руските сили ја зазеле и градската болница во Славутич. Пављук изјавил дека руските сили го киднапирале градоначалникот на Славутич, Јуриј Фомичев.

Подоцна се шпекулираше дека Градоначалникот бил и убиен….

Сподели на:

Слични Објави