|

Карта со најпознатите личности од светот, од Македонија се Мајка Тереза, Јустинијан, Тоше….

Сподели на:

Географот и истражувач Топи Тјуканов направил карта во која ги означил сите најважни личности и места каде што се родени според рангирање на Википедија. Во Македонија најпозната личност е Мајка Тереза потоа следи Јустинијан, па Тоше Проески, Горан Пандев, Кирил Лазаров, Али Ахмети, Киро Глигоров, Калиопи и други.

Од соседните земји се издвојуваат Новак Ѓоковиќ од Србија, Никола Тесла кој е роден во Лика Хрватска, Аристотел Грција, Бербатов од Бугарија, Скендербег Албанија, Радован Караџиќ Црна Гора, Гаврило Принцип од Босна и Херцеговина и Чаушеску од Романија. Интересно е и дека од Лондон не е рангинаран некој од кралското семејство туку најпозната личност е Чарли Чаплин, за САД на топ-листата во Тексас се Селена Гомез, Томи Ли Џонс и Бијонсе, на Флорида Ариана Гранде, Џим Морисон и Томас Пети, а во Калифорнија Мерилин Монро, Камерон Дијаз и Шер.

Погледнете ја и целата мапа на линкот

Сподели на:

Слични Објави