Николоски: Бугарија не ги почитува јазичните и културните права на Македонците

Николоски: Бугарија не ги почитува јазичните и културните права на Македонците

Бугарија не ги почитува јазичните и културните права на Македонците, мора да ги спроведе пресудите на Европскиот суд за човекови права во корист на Македонците, истакна во своето обраќање во Советот на Европа потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Александар Николоски.Во продолжение интегрален текст и видео од говорот на Николоски:Мислам дека ова е многу важна дебата…

Николоски: Позади нас е исклучително тешка година
|

Николоски: Позади нас е исклучително тешка година

Позади нас е исклучително тешка година. Година во која КОРУПЦИЈАТА ЦВЕТАШЕ, а ЕКОНОМИЈАТА ТОНЕШЕ, истакнува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој објави видео кое го најави со пораката:„Погледнете ги најважните моменти од мојата битка во изминатата 2022 година. Доаѓаат ПРОМЕНИТЕ, доаѓа НАДЕЖТА, доаѓа СВЕТЛИНАТА! Ви посакувам многу поубава, посреќна и повесела 2023 година“ – истакна…

Мицкоски: Најважно е да има избори час поскоро и оваа власт на СДСМ да биде поразена

Мицкоски: Најважно е да има избори час поскоро и оваа власт на СДСМ да биде поразена

За мене најважно е оваа влада да биде поразена на избори, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање кој е неговиот коментар во однос на шпекулациите дека последните месеци ќе има Албанец за премиер.Мицкоски потенцираше дека не навлегува во договорите на СДСМ и ДУИ, но доколку се оди според законот, тогаш премиер…

Стоилковски: Нова коалиција и поддршка од СДС ДУИ и Левица за неспособноста на Данела Арсовска

Стоилковски: Нова коалиција и поддршка од СДС ДУИ и Левица за неспособноста на Данела Арсовска

На крајот на годината, на виделина излезе коалицијата Тачела, одговорни за хаосот во Скопје. Љубовта меѓу Данела Арсовска, СДС/ДУИ и Левица, вчера се разгоре против проекти за модерно Скопје, а се обединија за непродуктивни трошења, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Посочи дека со усогласена кореографија и партнерство на СДС/ДУИ и Левица, сите…

Митева: За службени трошоци Владата потрошила пари колку за 5 амбуланти возила

Митева: За службени трошоци Владата потрошила пари колку за 5 амбуланти возила

За службени трошоци Владата минатата година потрошила пари колку за 5 амбуланти возила или за реновирање на цело училиште. 270.000 евра за една година се потрошени за скапи летови, услуги по вип салони, гоштевања по кафеани и ресторани во земјата и во странство од страна на министрите и премиерот. Премиерот и министрите потрошиле 270.000 евра…

Стоилковски: Ковачевски и Зечевиќ да одговорат за улогата на Зарко Милошевски на 27-ми април 2017 година

Стоилковски: Ковачевски и Зечевиќ да одговорат за улогата на Зарко Милошевски на 27-ми април 2017 година

Димитар Ковачевски и Миле Зечевиќ се уште не даваат конкретни одговори за именувањето на Зарко Милошевски за наследник на Виктор Димовски во АНБ. Милошевски не е непознат во безбедносните служби, ниту е нов, па затоа Ковачевски и Зечевиќ должат низа одговори за неговото именување, истакнува Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ-Ковачевски и Зечевиќ, би требало да…

Најголем дел од граѓаните би гласале за ВМРО-ДПМНЕ на анкетата

Најголем дел од граѓаните би гласале за ВМРО-ДПМНЕ на анкетата

Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе кратко телефонско истражување во периодот помеѓу 11 и 14 декември 2022 на 1117 полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија. Во истражувањето граѓаните ги изразуваа своите ставови за нивната поддршка за политичките партии и политичари, како и за одредени актуелнипрашања.Заради запазување на релевантноста и непристрасноста на истражувањето,…

Донација од 17 креветчиња за ЈОУДГ „Наша Иднина“

Донација од 17 креветчиња за ЈОУДГ „Наша Иднина“

Со формирање на Акциски Совет на заедницата, Општина Прилеп како пилот општина од југозападниот регион на Македонија се вклучи во Националната стратегија во борба против насилен екстремизам, која се спроведува во рамките на проектот „Зајакнување на отпорноста кон насилен екстремизам на локалните зaедници во Македонија“, организиран од страна на Центарот за заедничка основа (ЦЗО) со…

Мицкоски: Ве повикувам да се вклучите и да придонесете со Вашите идеи во реализацијата на промените

Мицкоски: Ве повикувам да се вклучите и да придонесете со Вашите идеи во реализацијата на промените

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски повикува сите да се вклучат и да придонесат со нивните идеи во реализацијата на промените. „Кога пред една година ни ја дадовте вашата доверба, верувавте во нас. Таа ваша верба е нашата најголема движечка сила. Една година, соочувајќи се со предизвици, макотрпно се трудиме да ги оправдаме вашите очекувања, и…

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп со барање за парламентарни избори најдоцна до пролет 2023та година

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп со барање за парламентарни избори најдоцна до пролет 2023та година

Денес се одржа седница на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ овде во Прилеп во хотелот Кристал Палас, на која се разговараше за тешката економска и политичка состојба. ВМРО-ДПМНЕ смета дека оваа влада ја донесе државата во девастирачка состојба каде најглавните проблеми на граѓаните се инфлацијата, растечката сиромаштија, скапата струја, ниските плати и лошиот стандард, истакна Владо…