Распоред на екипите во групите за турнирот Св. Никола 2022
|

Распоред на екипите во групите за турнирот Св. Никола 2022

Турнирот по повод патрониот празник на Прилеп Св. Никола 2022 започнува во Сабота 10ти Декември во спортската сала на ООУ Добре Јованоски.

Патронот празник на ООУ „Климент Охридски“

Патронот празник на ООУ „Климент Охридски“

По повод 8-ми Декември големиот христијански, како и патрон празник на ООУ „Климент Охридски“ се одржа свечeна програма во организација на основното училиште Климент Охридски во театарот „Војдан Чернодрински“, каде учениците заедно со наставниците и голем број на гости на сцената пред присутните, преку разни креативни музички, поетски и драмски изведби, говореа за ликот и…

Засадени 37 садници во ООУ Гоце Делчев
|

Засадени 37 садници во ООУ Гоце Делчев

Учениците од ООУ Гоце Делчев Прилеп засадија 37 садници во кругот на училиштето Со љубов кон природата Природата дарува љубов, живот, убавина и задоволства за нашата душа и мил поглед за нашите очи. Сепак за да ја имаме убава природата треба да ја чуваме и негуваме, да ја штитиме и да не ја уништуваме. Таа…

ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ СВ. НИКОЛА 2022, ЌЕ ИМА!
|

ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ СВ. НИКОЛА 2022, ЌЕ ИМА!

Турнир во мал фудбал по повод патрониот празник на Прилеп СВ. Никола оваа година ќе има изјавија од Општина Прилеп, оваа година како покровител заедно со новоформираниот иницијативен одбор, денес ги започна подготовките за организација на традиционалниот турнир во мал фудбал “Св. Никола 2022”.Турнирот ќе се одржи по пауза од 3 години, а натпреварите ќе…

Два града во конкуренција за одржување на Евровизија 2023
|

Два града во конкуренција за одржување на Евровизија 2023

Велика Британија објави дека Евровизија 2023 година ќе се одржи во Ливерпул или Глазгов, откако Британија беше избрана за земја домаќин поради војната во Украина благодарение на второто место на британскиот претставник. Седум британски градови првично се натпреваруваа за влез во потесниот круг, а победникот ќе биде објавен во рок од неколку недели, објави Би-Би-Си,…

Рекордна инфлација од 16,8%
| |

Рекордна инфлација од 16,8%

Трошоците на живот на годишно ниво се зголемени за 16,8 отсто, а цените на мало за 14,2 отсто. Државниот завод за статистика објави ново рекордно зголемување на инфлацијата. За речиси 50 посто поскапо се продаваат маслото за јадење и лебот, млечните производи се поскапи за 30 посто, а зголемени се трошоците за набавка на овошје…

Млеко 2022 во Прилеп

Млеко 2022 во Прилеп

Градоначалник Борче Јовчески заедно со претседателот на Совет на Општина Прилеп – Дејан Проданоски, ја посетија манифестацијата наречена Млеко 2022: Како да го биеме млекото? Преку примерот на автентично биено сирење кое што ја отсликува нашата богата македонска традиција, се надеваме дека денес на овој фестивал ќе се отворат важни дебати од кои би произлегле…

ПИСМО НА ЧАВКОВ ДО РУСКОСКА: Им служеше на бившите, висеше пред вратата на УБК, им служиш на сегашните, сега си во страв и очај заради „27 април“
|

ПИСМО НА ЧАВКОВ ДО РУСКОСКА: Им служеше на бившите, висеше пред вратата на УБК, им служиш на сегашните, сега си во страв и очај заради „27 април“

Митко ЧАВКОВ(објавенано од ќерката на Чавков: Писание на татко ми, од вчерашната посета, за КРИКОТ НА РУСКОВСКА) “Македонија ниту е диктатура, ниту e монархија. Во Македонија не смее да владее волјата на некои сегашни и поранешни функционери.” СИЛНО ЌЕ ИЗВИКА ВИЛМА! Неспорно е дека и самата е заплеткана во “мрежа” во чие развивање имаше клучен…

Карта со најпознатите личности од светот, од Македонија се Мајка Тереза, Јустинијан, Тоше….
|

Карта со најпознатите личности од светот, од Македонија се Мајка Тереза, Јустинијан, Тоше….

Географот и истражувач Топи Тјуканов направил карта во која ги означил сите најважни личности и места каде што се родени според рангирање на Википедија. Во Македонија најпозната личност е Мајка Тереза потоа следи Јустинијан, па Тоше Проески, Горан Пандев, Кирил Лазаров, Али Ахмети, Киро Глигоров, Калиопи и други. Од соседните земји се издвојуваат Новак Ѓоковиќ…

Вчера цела Македонија на Пиво Фест Прилеп (фото)
|

Вчера цела Македонија на Пиво Фест Прилеп (фото)

По три дена извонредна атмосфера, илјадници расположени посетители и вљубеници во пивото и добрата музика, исклучителни забави на музичките ѕвезди, фестивалот на пивото и скарата, Пиво Фест 2022, синоќа кулминираше со сиот свој сјај. Одличната забава кој ја создаде Ламбе Алабаковски, групата Некст Тајм, кои го подигнаа националното чуство и го развиорија македонското знаме на…