Рекордна инфлација од 16,8%
| |

Рекордна инфлација од 16,8%

Трошоците на живот на годишно ниво се зголемени за 16,8 отсто, а цените на мало за 14,2 отсто. Државниот завод за статистика објави ново рекордно зголемување на инфлацијата. За речиси 50 посто поскапо се продаваат маслото за јадење и лебот, млечните производи се поскапи за 30 посто, а зголемени се трошоците за набавка на овошје…

ВМРО-ДПМНЕ: Премногу е, цените на горивата се и до 113.5 денари, народот плаќа за власта да краде

ВМРО-ДПМНЕ: Премногу е, цените на горивата се и до 113.5 денари, народот плаќа за власта да краде

Премногу е, цените на горивата се и до 113.5 денари, народот плаќа за власта да краде. Цените на горивата се на историски максимум, и тоа не е заради цената на светските берзи, туку заради високата акциза од која власта не сака да се откаже, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Од денеска дизелот се продава по цена од…

Горивата и лебот од утре поскапуваат, не очекува ценовен шок во Јуни

Горивата и лебот од утре поскапуваат, не очекува ценовен шок во Јуни

Владата досега не понуди нови мерки, ниту пак се изјасни за продолжување на актуелните мерки. Според најавениот дневен ред и на денешната владина седница, нема точка поврзана со мерките. Што сѐ ќе поскапи од утре? Колку ќе чинат прехранбените производите за кои од утре трговците слободно ќе наплаќаат маржа и дополнителни 5 отсто ДДВ? Се…

Во време на “режимот,, на ВМРО-ДПМНЕ цените беа многу пониски (фото)
|

Во време на “режимот,, на ВМРО-ДПМНЕ цените беа многу пониски (фото)

Цените на некои продукти двојно се поскапени за само неколку години, пример во 2016 година масло за готвење се продавало со цена од 58 денари а денес со цена од 105 денари. Погледнете ги фотографиите и одлучете сами дали до 2016 година сме имале режим или живот…

Ристески: Ги ограбивте РЕК, ЕЛЕМ, МЕПСО! Во криза се штеди, а не се аздисува со народни пари!

Ристески: Ги ограбивте РЕК, ЕЛЕМ, МЕПСО! Во криза се штеди, а не се аздисува со народни пари!

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Петар Ристески, денес имаше обраќање на сообраниската говорница каде потенцира дека владата ги ограбилка РЕК, ЕЛЕМ, МЕПСО, и трошат народни пари за ручеци во монденски места. Си делат баснословни суми на хонорари и плати од 130.000денари! Во криза се штеди,а не се аздисува со народни пари! За една година, два…

Внимавајте каде паркирате, се крадат катализатори од автомобилите
|

Внимавајте каде паркирате, се крадат катализатори од автомобилите

Во изминатите денови има доста пријави во МВР за украдени катализатори на паркинзите ширум Македонија, на пример на паркингот во Аеродром, Скопје наспроти АСНОМ во една вечер украдиле повеќе од десеттина катализатори од автомобилите кои биле паркирани. Од МВР се сомневаат дека постои организирана група која во доцните вечерни часови ги одсекува катализаторите од автомобилите…

Земјоделците на протест ги испорачаа барањата до владата (ВИДЕО)

Земјоделците на протест ги испорачаа барањата до владата (ВИДЕО)

Денес земјоделците излегоа на мирен протест во Прилеп, со блокирање на патниот правец Прилеп-Градско од 11ч. до 13ч. На овој протест јасно и гласно ги кажаа своите барања и повторно ја повикаа владата да им помогне за да ја надминат лошата состојба во која се наоѓаат, соочени со поскапена нафта, репроматеријали кои негативно влијаат и…

Можеби живот за сите НЕ, ама храна ќе имало….

Можеби живот за сите НЕ, ама храна ќе имало….

Министерот Николовски тврди дека храна ќе има за сите, нема да дозволи да гладува народот и ако во 2016та година паролата на СДСМ за парламентарните избори им беше ЖИВОТ ЗА СИТЕ, дојде момент кога дебатираме дали воопшто храна ќе има за сите. Економската криза која ја зафати и Македонија ја почуствуваа сите со тоа што…

Сабота голем протест на земјоделците во Прилеп
|

Сабота голем протест на земјоделците во Прилеп

Сабота 26.03.22 на патот Прилеп-Градско земјоделците ќе протеатираат со блокада на патниот правец. Во соопштението на здрженијата на земјоделци се вели дека на состанокот кој го одржале во Прилеп решиле да протестираат поради не прифајќањето на нивните барања до владата, односно немањето слух на МЗШВ и владата за да им помогни на земјоделците во оваа…